| Begleiter a întrebat:

Am facut acum un an o radiografie la genunchiul drept pentru ca ma durea destul de tare cand il fortam, adica nu ma doare cand merg ci atunci cand incerc sa alerg cat pot de repede si a doua zi dupa ce fac mult efort. La radiografie ortopedul a zis ca nu am nimic. Totusi pe mine inca ma doare si sunt cam confuz. As putea avea vreo problema la ligamente, saul la menisc? Daca as face un RMN as putea afla un diagnostic exact?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa mergi la mai multi ortopezi pentru inceput. Sa primesti mai multe opinii.
RMN-ul ar fi ultima optiune, pentru ca te radiaza destul de puternic.
Mergi la mai multi medici si daca nici unul nu isi da seama despre ce e vorba, iar pe tine continua sa te doara, poti sa te consulti cu unul dintre ei si pentru un RMN.

| MrAnderson a răspuns:

Salut

Problema e fie la menisc, fie la rotula. Incearca sa izolezi sursa exacta a durerii.
Nu cred ca e necesar un RMN pentru asa ceva, o noua radiografie la ortoped ar fi de ajuns ca sa-ti identifice problema.
Daca ai fi avut probleme cu ligamentele, nu ai simti durerea doar in genunchi.

| Begleiter explică:

Deci la genunchiul drept simt o durere in parte stanga sub rotula... Exista sansa sa se vindece mai repede( in aproximativ 6-7 luni) cu un anume tratament( fizioterapie, exercitii specifice)? E posibil ca, daca imi imbunatatesc conditia fizica, in special la picioare, sa scada durerea?