| Moonlight15 a întrebat:

Am fost anul trecut la dermato pentru un consult la alunite,totul a fost ok, dar as dori sa îmi scot una foarte mica din ele,care e pe piept are un fir de par si când port haine mai strâmte si o ating simt o foarte mica usturime cateva minisecunde. Doamna doctor mi-a spus ca ea nu ar scoate-o,dar nu știu ce sa fac, luni o sa ma duc la controlul anual pentru ca o sa ma duc la mare și vreau sa îmi recomande si o crema. Voi ce ziceti? La control sa îi cer un sfat? Apropo cat si unde ar costa scoaterea unei alunite de 2-3 mm în Galați! Bafta

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cunosc senzatia, am avut-o si eu.
Nu alunita este de vina, ci firul de par care, din cauza frecarii permanente, se ingroasa si te impunge ca un ac.
Solutia este scoaterea acelui fir cu tot cu radacina (dupa baie, sa iasa usor radacina), cu o penseta de sprancene sau depilarea intregii zone.
Doar scoaterea alunitei nu rezolva problema.

| christall a răspuns:

Normal, intreab-o pe ea. Daca a zis ca n-ar scoate-o, are un motiv intemeiat. Intreab-o daca o acoperi cu un plasture din acela rotund ii dauneaza?

| IoanaPuppy31 a răspuns:

Buna,
Ce ai tu nu e nimic grav. Eu am un semn mare pe mana si e foarte evident. Dar nu imi este rusine. Asta sunt eu si daca inveti sa te iubesti pe tine asa cum esti poti fi cu adevarat fericit!