| Krs123153 a întrebat:

Salut, am foarte multe alunite pe corp si pe fata si vreau sa le scot pe toate. Cam cat costa scoaterea acestora? Am foarte multe.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| johnnny123 a răspuns:

Nu ai cum sa scoti toate alunitele si nici nu este recomandat sa faci asta.

Motivele sunt urmatoarele:

1) Nu toate alunitele sunt periculoase. De fapt 99.9% dintre ele nu prezinta niciun risc. Este suficient ca un medic dermatolog sa le examineze periodic pentru a observa daca au suferit modificari, evolutii, etc.

2) Scoaterea alunitelor se face chirurgical, si lasa urme (eu mi-am scos doua si stiu). Nu-ti imagina ca exista un laser miraculos care iti scoate alunita si in locul ei ramane pielea perfecta. Nu exista. Daca-ti scoti o suta de alunite, o sa ai o suta de urme.

3) Alunitele se formeaza in continuu pe parcursul vietii, mai ales daca esti predispus genetic la aparitia acestora.
Poti sa le scoti pe toate astazi, si peste trei ani vei avea altele.