| Animeforlifee9921 a întrebat:

Salut! Am fost azi cu avionul, dar au fost turbulente cam severe la aterizare si m-am speriat foarte tare. Efectiv era o senzatie de parca ai pica in gol si se misca avionul destul de tare.Problema e ca peste 3 saptamani cam asa va trebui sa ma intorc acasa tot cu avionul, iar din cauza asta parca nu imi vine sa mai plec cu avionul. Cum as putea sa nu plec stresata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Turbulentele nu apar intotdeauna.
Intr-adevar, senzatia e cam nasoală.
Din 5 zboruri avute pana acum, doar o singura data au fost turbulente.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Dovada că nu s-a întâmplă nimic nu e suficienta?

Uita-te la filme pe YouTube unde sunt explicate turbulențele și dacă le înțelegi nu îți va mai fi frica de ele.

| DeMicUnCălător a răspuns:

Din 1998. Zbor de 50 de ori pe an, aproximativ.
Uita-te la filme, găndește-te la lucruri frumoase. Fă orice, numai la avion nu te găndi

| MrNuggets a răspuns (pentru DeMicUnCălător):

Da ce fain sa te lauzi, deși nu e cine știe ce realizare să zbori cu avionul

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru MrNuggets):

Confunzi vechimea cu lauda.

| Smmo a răspuns:

Iti faci cruce si te duci, ca alta varianta n-ai. La mine a fost vreme rea pe drumul spre casa. A fost interesant o data. Mi-a ajuns.

| ÎmiPlacDihorii a răspuns:

Bună! Eu merg cu avionul în fiecare an de cam 4-5 ani de zile şi nu am pățit nimic. Turbulențe nu vei avea de fiecare dată când zbori, dar în cazul în care se întâmplă, sunt normale şi nu trebuie să te panichezi. Atunci când eşti în avion presiunea aerului vine din toate părțile, inclusiv de dedesubt, deci te va ține la înălțime. Am văzut la un momentdat o fată pe Tiktok care compara avionul în aer cu o bilă în mijlocul unei cutii cu jeleu, atunci cand jeleul se clătina, aşa făcea şi bila, dar presiunea jeleului era prea puternică ca aceasta să se scufunde, deci o ținea acolo stabilă. Practic aşa e şi cu avionul. Plus că, statistic vorbind, ai şanse mult mai mici să faci accident cu avionul decat cu maşina. happy