| amluatcaprafoarterausimadoarecapu a întrebat:

Salut am lipsa de calciu si doctora mi-a zis sa beau claciu cu d3

ce vreau e sa stiu e ca daca mai trebuie sa administerz ceva cu el
doctora nu mi-a prescris nimic decat calciu.

il iau de aproape 3 luni si nu prea simt nimic.am luat aproape 7 tubulete

ce trebuie sa fac

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Ar trebui sa mergi la medic pentru o reevaluare (care sa includa si analize de sange). http://www.i-medic.ro/analize/test-calciu-sange

| vangaelis a răspuns (pentru doctoressa):

Doctoressa era mai simplu sa zici ionograma

| KodrutZ a răspuns:

Ar fi foarte util daca ne-ai povesti cite ceva si despre stilul de viata, mai ales alimentatie/hidratare, vicii, toate alea, stii tu. Nu de alta, dar nu sintem rude cu muma omida sa ghicim. Uite, eu pot sa presupun ca bei 2 litri de Cola pe zi, fumezi un pachet si maninci doar cipsuri, caz in care degeaba iei calciu. Desigur ca nu e asa, dar ziceam ca idee. Da-ne detalii sa te putem ajuta.

| pietrean a răspuns:

Calciu se asimileaza mai bine in prezenta vit D3.Din acest motiv, este mai bine sa iei vara calciu(deoarece soarele face sa se asimileze mai usor).
Tu, singur, la o adica, nu ai cum sa "simti" daca ai calciu sau nu.Sunt niste simptome,daca ai lipsa de calciu:zbaterea ochilor,buzelor,furnicaturi in degete,caderea parului,fragilitatea unghiilor,piele aspra,sangerari,carcei la gambe,ameteli,insomnii,irascitabilitate,astenie,lipsa pofta mancare,cresterea frecventei cardiace,etc.
Poti bea lapte (cu cereale integrale),poti manca branza de vaci (cu mamaliguta),iaurt (cu paine integrala cu seminte),seminte de susan si in(puse in salate,in painea de casa),smochine uscate(taiate bucatele si puse in iaurt,sau in laptele cu cereale),tofu,legume cu frunze verzi,portocale,fasole alba, fructe uscate, nuci.
Calciu, ca medicament, ar trebui luat cate 10 zile/luna, din septembrie pana in aprilie. Apoi iti faci niste analize, ca sa vezi daca mai ai lipsa de calciu sau nu.NU TREBUIE SA DEPASESTI DOZA/ZI si nici sa iei mult timp, deoarece dauneaza sanatatii.
Presupun ca doctorita, ti-a recomandat cat timp trebuie luat si cum trebuie luat.
Calciul se poate elimina mai mult prin fecale si apoi prin urina.
Daca ai prea mult calciu, poti face pietre la rinichi.Din acest motiv trebuie sa respecti doza zilnica(scrie pe prospectul medicamentelor).

| SimonaCristina a răspuns:

TRebuie sa faci reevaluarea analizelor ( calcemie, magneziemie).

| vangaelis a răspuns (pentru SimonaCristina):

Doar ionograma, maria

| SimonaCristina a răspuns (pentru vangaelis):

Multumesc!

| vangaelis a răspuns (pentru SimonaCristina):

Cu placere, analiza respectiva este pentru a descoperi valorile mineralelor din organism.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mereu cand iei calciu, se recomanda a se lua impreuna cu Magne B6. Astfel el se poate depune acolo unde este nevoie. Daca nu iei in combinatie cu magneziul, il iei cam pe degeaba.

In acelasi timp, dupa o luna de tratament trebuie sa faci pauza 3 saptamani pana sa continui din nou tratamentul!

| vangaelis a răspuns:

De regula trebuie luat calciu plus magneziu. De regula schema de tratament prevede si magneziu deoarece ajuta la fixarea calciului. Calciu singur nu se asimileaza usor.

In orice caz, asta nu inseamna ca doctorul ti-a gresit tratamentul. Nu stiu valorile ionogramei (analiza mineralelor din organism) ca sa-mi fac idee.
In calitate de asistent medical, mi-am exprimat un punct mic de vedere, nu sunt chiar in necunostinta de cauza.

In orice caz, fixarea Calciului se face in timp indelungat.

| pietrean a răspuns (pentru vangaelis):

Dupa cum stiu eu(m-am documentat),calciul se asimileaza in prezenta vitaminei D sau in prezenta razelor solare.
Dar CALCIUL, nu trebuie luat impreuna cu MAGNEZIUL, in acelasi timp, deoarece se afla in competitie, in timpul absorbtiei digestive.Magneziul se fixeaza mai bine in prezenta vit B6.

| DDoctorita a răspuns (pentru pietrean):

Calciul e in competitie si cu fosforul happy

| vangaelis a răspuns (pentru pietrean):

Reglarea calciului in organism depinde mult de nivelul de magneziu. Intr-adevar se foloseste si in combinatie cu vitamina D pentru ca este elementul de integrare. Dar de regula Mg si Ca se folosesc impreuna.
Ca fapt divers, Mg activeaza vitamina D in organism.
Lumina soarelui stimuleaza productia de vitamina D nu si mineralul Calciu.

Te-ai documentat dumneata, dar nu prea.
Vitamina B6 favorizeaza absorbtia magneziului si ajuta organismul sa aiba un nivel optim de magneziu. Cert este ca Mg ajuta la fixarea Calciului.

| DDoctorita a răspuns:

Buna.

Calciul in corp, e un mineral, care se peirde putin cu putin si se castiga putin cu putin. Trebuie timp, rabdare si un bun tratament pentru a revenii la concentratii normale.

Nu ai ce simtii tu, important e ce scrie in analitica de sange, care ar trebui sa tio faci la X timp.