| Arnold2893 a întrebat:

AM 2 masele cariate.
Cariile nu sunt foarte mari.
Daca ma duc la dentist, imi va scoate maseaua sau imi va face vreo anestezie ceva?
Sau doar imi va rezolva problema?
Daca da, cum se poate rezolva problema asta?
DAU FUNDA!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| LegiuitorulX a răspuns:

Depinde cat sunt de mari cariile si ce se mai poate recupera din masele.
Exista urmatoarele situatii:

1) Ti le plombeaza si reuseste sa salveze nervul (cu anestezie locala)
2) Iti scoate nervul, iti face opturatie de canal si apoi plombeaza (sub 1-2 anestezii locale, pentru ca de regula asta se face in 2 sedinte)
3) Iti face o lucrare din portelan (coroana) in cazul in care maselele au fost foarte grav avariate (sub mai multe anestezii locale)
4) Extractie de masea (sub anestezie locala puternica si repetata, depinde si de zona)

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Iti va face o radiografie. daca radacina este sanatoasa, iti va curata caria, va dezinfecta canalele si apoi iti va face obturatie de canal si iti va pune o plomba. Toate sub anestezie. daca radacina este afectata usor, iti poate pune un pivot si o coronita. Iar daca radacina este grav afectata, se va pune problema extractiei. sa stii ca nu conteaza numai dimensiunea cariei, ci si vechimea ei.

| MissPussy a răspuns (pentru Brigaela):

Presupun ca este un copil deci nu cred ca are de unde sa stie ce inseamna "opturatie de canal", "pivot". Respect pentru tine. big grin

| Brigaela a răspuns (pentru MissPussy):

Opturatie nu inseamna desigur, nimic. Restul sunt usor de gasit pe internet, majoritatea in DEX.

| mona a răspuns:

Iti curata si plombeaza maselele, rogi dentistul sa iti dea cu spray sau gel sa iti amorteasca un pic pana ce curata locul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Ti le va plomba acele masele cel mai probabil.
Te pup!

| Own3r a răspuns:

Nu face nimic decat sa iti curete caria.Nu te speria si du-te.E spre binele tau.

| Arnold2893 explică:

Fara anestezie nu se poate?

| Brigaela a răspuns (pentru Arnold2893):

Este dureros si dureaza mult. Nu stiu daca ai rezista sa il alsi pe emdic sa lucreze in liniste.

| LegiuitorulX a răspuns (pentru Arnold2893):

Fara anestezie e tortura. Mai ales daca caria este foarte aproape de nerv. Exista o sana totusi sa scapi de anestezie:daca ai facut gangrena si nervul a murit sau daca caria este mica, departe de nerv si intr-o zona mai putin senibila.