| Armyanka a întrebat:

Am niste probleme cu maseaua,imi creste gingia peste ea. sa zic asa,si ma doare de mor,plus ca maine trebuie sa merg la stomatolog,am mai patit-o odata cu inca o masea,mi-a extras-o si e atunci am prins frica de stomatologi, de injectii, de clesti, de orice instrument metalic ce poate strapunge pielea! (nu se pun cazurile in care ma intep din greseala tongue )

Problema mea este urmatoarea: Maine trebuie sa merg la stomatolog, am o masea la care a crescut gingia peste ea(nu a crescut inca...dar prima oara cand am mers pentru extractia primei masele mi-a spus ca o sa am probleme si cu maseaua asta deci trebuie sa vin din timp,si inca nu mi-a crescut gingia peste maseaca la maseaua cealalta care mi-a extras-o, doar da sa creasca), nu stiu daca trebuie extrasa sau nu, dar mai am doar o jumatate de masea...deci posibil sa mi-o extraga sad adica sa o scoata. Am cea mai mare frica de faptul ca trebuie sa ma intepe pentru acea anestezie tampita! Maseaua se afla in partea de jos, iar anestezia ca anestezia Dar ce se inampla dupa? cand posibil incepe sa ma jupoaie de masea?(nu stiu sigur daca mi-o extrage,dar mdupa cum v-am imi spus,mai e doar jumatate din ea,deci cred ca da) ca atunci stiu ca este o durere asa de crunta incat trece peste orice anestezie posibila(mi-au dat si lacrimile cand mi-a extras maseaua,faza e ca nu m-a durut cand mi-a extras maseaua, m-a durut cand mi-a extras gingiastraight facesau ceva in genu' plus de asta mi-a curs si mult sange)
Totusi, e durere de masea.

Voi ce parere aveti? din propria experienta, e dureros? scap usor? Intrebari stupide, ce pe mine ma terifiaza! straight face

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| SokarDax a răspuns:

Si mie mi-a crescut gingia peste masea din pacate e maseaua permanenta si cand se lasa racoarea poate sa mi-o scoata acu 2saptamani mi-a plesnit gingia din masea am ramas doar cu pielita si acum iar mi-a crescut am mai fost la sgtomatolog cu alta masea mi-a dat cu sprai apoi mi-a facut o injecti n-am mai putut vb o ora dar n-am simptit nimic doar dupa ce am putut sa vorbesc bafta sa nu iti fie frica ca v-a trece repede big grin byee