| Simona1984 a întrebat:

tuturor! Recomandati-mi, va rog, un stomatolog bun (in sensul de competent, dar cu suflet, totusi, care sa nu ma chinuiasca in ultimul hal), care sa imi extraga o masea (nu spun eu ca de extractie am nevoie, ci un alt stomatolog din Cluj-Napoca, care a vrut sa o extraga de vreo jumatate de an) in loc. Hunedoara, jud. Hunedoara.In conditiile in care acum vreo 3 ani "minunatul" stomatolog Brujan mi-a extras o masea la care aveam infectie (si bineinteles ca am simtit absolut toata durerea), mentionez ca imi este foarte frica de extractii si chiar NU doresc sa simt vreun pic de durere in timpul extractiei.In concluzie, daca v-a extras vreun stomatolog o masea si nu ati simtit vreun pic de durere, fie-va mila de un suflet traumatizat (de stomatologi) si impartasiti-mi si mie numele acelui doctor (eventual si o adresa a cabinetului). Va multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| AlinaaAli a răspuns:

Cu o asa exprimare,imposibil sa nu ti dea cineva un stomatolog bunlaughinglaughing
esti tare!
eu te-as ajuta dar sunt din Oradea si nu cred ca te ajuta cu nimic! nu cred ca faci un drum pana aici pentru o maseatongue
si eu am patit-o cu un stomatolog de aici! nu stiu dc ma durea ingrozitor o masea,ca nu era nici cariata,nimic,aveam putin puroi cica si mai fusesem in sat si aveam si curent! si m-a luat noaptea durerea si nu trecea cu nimic,am luat si calmante, am tinut tuica pe ea, degeabaoh go on! si am mers la stomatolog la urgente si "nenea" dormealaughingcu toate ca era abia ora 23 si ceva! am sunat la usa si nu a iesit, am stat vreo 5 minute si am mai sunat odata si a iesit el tare iritat si ne'a intampinat cu :stati mai aveti rabdare ca nu sunt zorro sa pot zbura" cu toate ca erau 2 pasi de la cabinet pana la usa de la intrare!
dupa ce m-a pus pe minunatul scaun am rabdat o durere de am crezut ca mi zdrobeste toata maseaualaughing a zis ca imi scoate puroiul dar cred ca vroia sa mi-a scoata c radacina cu totlaughing probabil de nervi,plus ca a vb ff urat!
cand am plecat de acasa am luat si bani cu mine,cu toate ca la urgente nu se plateste dar am zis ca daca ma scapa de durere merita oricat dar cand m-am vazut scapta d pe scaun nu i-am mai dat nici bani,nici macar multumesc nu i-am zis,doar prietenul meu l-a salitat la plecare!
deci daca mai demult imi era frica d stomatologi acum nnici nu pot sa ma mai uit catre vreun cabinetlaughing
sunt groaznici,unii fac numai asa ca s ia banii si gata, altii isi bat joc dar sunt si stomatologi buni, tot respectul pentru eiwinking
asa ca ai grija pe unde ajungilaughing sa nu ramai mai traumatizattongue

| Simona1984 explică (pentru AlinaaAli):

Buna, Alina.Iti multumesc pentru raspuns. Da, intr-adevar, mai exista in tara asta si doctori buni, insa opinia mea, rezultata in urma experientelor traite, este ca celor mai multi dintre ei chiar nu le pasa de oamenii care ajung la ei, sunt incapabili de a simti empatie pentru pacienti si nu misca un deget pana nu le bagi plicul cu "atentia" in buzunar (de parca nu tot noi le platim salariile, amaratii care apelam la ei, nu din placerea perversa de a le deranja somnul, betia, batranetile, etc, cum cred ei, ci deoarece chiar suferim).Si nu ma pot abtine sa nu dau si cateva exemple de experiente de rahat (nu la specialitatea turceasca ma refer, pofticiosilor!) prin care am trecut eu din cauza doctorilor: stomatologul Brujan, caruia ii plac foarte mult alcoolul etilic (in orice concentratie si compozitie) si extractiile, reuseste sa isi satisfaca ambele placeri simultan, adica, in stare de ebrietate, extrage orice (dinte, masea, orice, numai sa aiba ce), oricand (nu conteaza daca problema poate fi rezolvata cu o plomba...sau de ce sa mai astepte, in cazul unei infectii, sa faci tu tratament cu antibiotic?) si oricum (fara pic de finete si/sau mila).Un doctor ortoped la care am ajuns, la 15 ani, cu o entorsa la mana stanga, care m-a lasat sa astept pe holul de la urgente o jumatate de noapte, pentru ca el era "in operatie" (conform spuselor asistentelor, ceea ce s-a tradus, in cazul meu, ca, si anume (da, sunt fana "In puii mei"), dormea, iar cand a catacsit sa vina se comporta de parca i-as fi dat in cap. Apoi un doctor ginecolog de la spitalul municipal (cred ca asa se numeste cel de pe str. Motilor) din Cluj-Napoca, un "dinozaur" incompetent, senil si in mod clar miop, la care am ajuns cu bilet de trimitere de la sectia de urgente, pentru un chist ovarian, care, dupa ce ca s-a comportat cu mine ca un necioplit, fara pic de bun simt si finete, m-a anuntat, in timp ce imi efectua o ecografie, ca sunt insarcinata.Degeaba i-am spus eu ca nu este posibil, el o tot tinea pe a lui.Dar pregatiti-va, ca acum urmeaza "cireasa de pe tort". Ghiciti ce era sarcina aia pe care o vedea "dinozaurul"! Era o "sarcina" pe care o aveam de mult timp, de vreo 22 ani, mai exact, si anume UTERUL laughing)).Nu, nu va ganditi "pai e bine ca, totusi, in final, si-a dat seama ca s-a inselat", pentru ca, daca nu isi chema un coleg, mai tanar, sa se uite pe monitorul respectiv, chiar plecam de acolo crezand ca sunt gravida.Mai am vreo doua exemple de stomatologi din Cluj, dar...ma opresc aici.Acum, ca sa scriu si ceva pozitiv despre doctori, voi scrie ca o recomand cu incredere si drag pe d-na doctor stomatolog Jilovan Angela, din Cluj-Napoca.Este un doctor profesionist si un om super (iar preturile sunt acceptabile). Numai bine tuturor si faceti tot posibilul sa nu aveti nevoie de doctori!

| AlinaaAli a răspuns (pentru Simona1984):

Si eu am patit cu un medic(medicul meu de familie) la care am mers pentru ca eram la ciclu si ma durea burta ingrozitorlaughing
am lesinat la scoala pentru ca am niste dureri groaznice cand unt la ciclu!
am mers la el si mi-a zis ca e avort spontanhee hee
i-am explicat eu ca sunt virgina si ca in nici un caz nu e vb de avort dar degeaba,a inceput sa urle la mine ca disperatu ca de ce il mint ca el e medic si stielaughing
mi-a dat o injetie, apoi m-a trimis la spital unde mi-au mai facut un circ si asestentele ca le-am zis ca sunt virgina si nu m-au crezut, mi-au mai dat si acolo doua injectii si m-au trim ccu ambulanta la 25 de km la alt spital! cand am ajuns acolo nu mai simteam nimic de la genunchi pana la brta eram toata amortita de la injectiilaughing))
am mers acolo la ginecologie si m-a controlat si ia trimis un bilet la medicul meu de familie!
bineinteles cand am ajuns la medicul meu i-am facut un scandal de cred ca in viata lui nu mai pune un diagnotic asa la vrajeala!

| Simona1984 explică (pentru AlinaaAli):

Incredibil! Dupa cum am scris si in mesajul anterior, multor doctori chiar nu le pasa de pacienti, iar altii sunt chiar incompetenti.Imi pare rau ca ai trecut prin asa ceva, mai ales ca, din mesajul tau, inteleg ca esti destul de tanara. Sper sa nu mai dai de astfel de doctori si cred ca cea mai buna metoda de a nu se mai intampla asa ceva este sa mergem doar la doctori recomandati de alte persoane.Si astfel am ajuns, din nou, la motivul din cauza caruia am deschis eu subiectul...Chiar nu este niciun hunedorean pe aici, sa imi recomande un stomatolog bun? Dau fundita (dupa ce ma conving, pe maseaua mea, ca este bun, desigur laughing)!