| th3end a întrebat:

Am o durere chiar sub umar (intre biceps si umar) de fiecare data cand imi fortez bratul. Durerea nu este musculara ci la nivel osos cred.
Totul a inceput acum 6 luni cand m-am dus la sala sa imi testez forta si m-a pus un baiat sa pun un aparat de skandenberg.
Eu aveam\am 64kg iar cand am pus aparatul la 92kg m-a luat o durere, sub umar.Acum mi-a revenit durerea, nu stiu cum sa scap de ea. Poate ma puteti ajuta!

Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Eventual ai putea sa inveti sa faci skandenberg, ca in loc sa tragi pe muschi ai tras pe articulatie.

nu mai fa skan pana nu inveti sa faci corect

| greyhound a răspuns:

Pare a fi articulatia. Fa repaus, mergi la doctor sau ia niste suplimente pentru articulatii. Dar mai bine mergi la doctor.

| ale28bz a răspuns:

Datorita unei proaste incalziri, a unei proaste dozari a efortului, sau a unui exercitiu executat incorect te-ai ales cu acea durere se produce in cartilagi (Fiecare muschi are cate un tendon la ambele capete, care face legatura intre muschi si schelet. Tendoanele sunt alcatuite din fibre albe, groase si rezistente. Orice miscare a corpului, de la simpla plimbare pina la ridicarea greutatilor are loc deoarece contractia muschilor are ca urmare o tractiune pe tendoane, care vor produce deplasarea oaselor. Ligamentele sunt tot structuri de legatura, care leaga oasele unul de altul si mentin articulatiile. Ligamentele sunt alcatuite tot din fibre albe, dar sunt mai subtiri si mai putin elastice decit tendoanele) datorita consumului excesiv de calciu si minerale in timpul exercitiului se recomanda calciu si d3 poti spune farmacistului despre problema ta. PENTRU A PREVENI ACCIDENTARILE SE RECOMANDA SUPLIMENTE NUTRITIVE - Arthro Guard Gold BIOTECH USA, Flex Formula, CAT SI PENTRU REFACEREA ARTICULATIILOR SI LIGAMENTELOR AFECTATE. DURERILE DE COT SI ANTEBRAT POT FI AMELIORATE SI PRIN FOLOSIREA FASELOR ELASTICEAJUTOR.