| LUuuuci a întrebat:

dupa 2 luni de sala mi-a aparut prima "rana de razboi" pe bratul stang, pe umar mai exact, o vergetura.cum a fost posibil ca nu am luat decat 1 kg in greutate. Poate fi din cauza ca antrenamentul a fost prea solicitant? Inainte sa-mi apara am avut umeri. iar acum la dus am observat vergetura, eu nu aveam asa ceva inainte

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| drk a răspuns:

Antrenamentele supra-solicitante si cresterile rapida de masa musculara pot crea vergeturi. In cazul tau, poate fi si din cauza antrenamentului si din cauza unor posibile medicamente pe care lei iei pentru cresterea rapida a masei musculare (gen: creatina, proteine, aminoacizi, anabolizante etc). Nu pastilele iti produc vergetura, ci faptul ca muschiul devine mare intr-o perioada scurta de timp, in care pielea nu are suficiente resurse pentru a creste la fel ca muschiul. Din pacate, tratamente nu prea exista. Uleiurile cu vitamina A / E, sunt bune pentru cicatrizare.

| LUuuuci explică (pentru drk):

NU iau nimic.doar mancare si atat si calciu si magneziu pentru oase! nu pot sa-mi explic de ce.