| redhead13 a întrebat:

Am o intrebare. Cum se iau anticonceptionalele? Adica am o nelamurire...Am fost sa imi fac analizele recomandate de medicul ginecolog si asa mai departe. Si dupa ce mi-a prescris pastilele, mi-a spus sa o iau pe prima in prima zi de menstruatie, pe urma intervine nelamurirea...fac o pauza de 7 zile si le iau pe restul de 14 sau dupa ce iau prima pastila o sa termin folia de 21 de pastile. fac 7 zile pauza. tot asa. Si daca termin spre exemplu joi, cand trebuie sa reincep? Joia viitoare sau vinerea? Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Tratamentul se ÎNCEPE în PRIMA zi de menstruaţie şi se CONTINUĂ până când termini folia!

După aceea se face o pauză de 7 zile ( timp în care ar trebui să ai sângerarea asemănătoare menstrei ) şi FIX în a 8-a zi ÎNCEPI folia a 2-a ( chiar dacă menstruaţia nu s-a terminat ).

Spre exemplu, dacă joi ai luat ultima pastilă din folie, atunci faci pauză până joia următoare ( INCLUSIV ) iar folia a 2-a o începi de VINERI.

Atenţie : să iei pilulele la aceeaşi oră, preferabil seara între 20-22 ( îţi fixezi alarma la telefon ).

Toate cele bune.

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

O iei pe prima in prima zi de menstruatie si apoi iei in fiecare zi cate o pastila pana termini toata folia (21 de pastile) si abia apoi faci o pauza de 7 zile si reiei cu prima pastila dintr-o noua folie in a opta zi. Daca termini folia joia, intotdeauna incepi o noua folie vinerea (exact in aceeasi zi a saptamanii ca prima folie). nu ai inteles nimic din modul ed administrare si asta poate duce la probleme mortale. Mai plateste o consultatie ginecologica si intreaba medicul tot ce vrei sa stii. Desigur, asta dupa ce citesti prospectul de la contraceptivul recomandat de minim 15 ori (de preferat este sa-l inveti pe dinafara sau aproape pe dinafara)

| Vix999 a răspuns:

Prima pastila o iei in prima zi a menstruatiei. Le iei pe toate cele 21. Faci pauza 7 zile si urmatoarea folie o incepi in ziua a 8 a. Deci daca termini joi cea de-a 21a pastila, urmatoarea folie o incepi vineri. Sper ca iti e clar.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Este indicat să le începi în prima zi a menstruaţiei.Iei 21 de zile pentru că atâtea pastiluţe sunt pe o folie după care faci 7 zile pauză şi în a 8 a zi începi următoarea folie şi tot aşa.
Te pup!