| AmenoTheGreat a întrebat:

Salut, am o mica problema si arata cam asa.

Am 1.75 cm si 14 ani, problema este ca am o greutate de 84kg, imi este rusine sa port si un tricou mai ales ca acuma vine vara.

Am mancat de 5 zile numa cate 5 rosii si o conserva de porumb pe zi, si nu am vazut sa fi slabit mai mult de juma de kg.

Am vazut o anumita dieta Army, si ma intreb daca functioneaza, iar in intervalul in care o voi tine dita sa ma apuc si de sala.

Ce parere aveti, va da roade?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Satango a răspuns:

Bună!
Nu faci bine ceea ce faci. Mănânci prea puţin. Ai o greutate, organismul tău e obişnuit să fie cum trebuie alimentat. Este adevărat că să slăbeşti îseamnă să scazi aportul de calorii, dar nu aşa mult! Nu trebuie să-i dai un astfel de şoc. Dacă vei avea rezultate va fi pentru un timp, apoi organismul se va adapta şi nu va mai slăbi. Iar tu nu vei avea de unde să scazi din caloriile consumate, pentru că deja tu consumi prea puţin. Şi aşa nu vei rezista! Te vei înfometa, iar după un timp nu vei mai rezista şi vei începe să mănânci mult. Sfatul meu e să mânânci cum trebuie, şi sănătos, pentru că oricum mâncarea sănătoasă conţine mai puţine calorii. Sunt pe net o grămadă de sfaturi, îndrumări, calculează-ţi caloriile, măcar la începu până îţi formezi ochiul. Să faci sală e o idee bună. Sport, mâncare sănătoasă, odihnă cât trebuie, vei reuşi!
Baftă!

2 răspunsuri:
| AmenoTheGreat explică:

Scuzati greseala gramaticala la dita, am vrut sa spun dieta, m-am grabit >X

| Satango a răspuns (pentru AmenoTheGreat):

Şi sunt multe lucruri de care trebuie să ţii cont. Eu chiar te-aş putea ajuta, îndruma, motiva. Dă-mi ocazia.