| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am o problema am obs acum 2 zile cand am baut vreo 2 litri de bere mi-a aparut pe fata pete rosi, si obrajii imi erau rosii ca "racu" mentionez ca am beau timp de 2 luni in medie 2 litri pe zi straight face (stiu mult) sa fie o reactie a ficatului sau alergie ?

dar parerea mea e ca alergie nu are cum ca am mai baut pana acum si nu am avut treaba pana acum 2 zile straight face ast un raspuns , Va multumesc Anticipat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MeimeiPinguinu a răspuns:

Ceau
Este o problema la ficat si bei prea mult pe zi. Opreste-te te rog, gandeste-te la sanatatea ta si du-te la medicul de familie maine.Mult succes si Sanatate!

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E o alergie, probabil berea era veche, de proasta calitate sau pastrata in conditii proaste.

| florin1979 a răspuns:

Fa un ecograf si vezi daca ficatu e marit!

| meduzza a răspuns:

Mai mult ca sigur este o reactie a ficatului pentru ca nu este facut sa suporte atata alcool [in general persoanele care beau foarte mult sunt mai rosii la fata si din cate am observat raman rosii]. Ai putea macar sa iei un hepatoprotector [himalaya e cel mai bun] daca planuiesti sa mentii stilul asta de viata tongue

| Pimpux a răspuns:

Nu sunt medic, dar e posibil sa fie de la ficat.nu toti oamenii sunt la fel. las`o mai incet cu berea ca nu e buna. mai bine un paharel de tarie, dar cel mai bine deloc. esti tanar. nu iti irosi tineretea

| gabylegionarul a răspuns:

Poate fi toximfectie alimentara lejera, datorita termenului de valabilitate scazut al produsului consumat...