| FreakzoO a întrebat:

Salut, am o problema. Aproape in fiecare zi imi curat urechile cu betisoare. Azi insa cand sa scot batul am observat ca vata nu mai era.ce ar trebuie sa fac? Ps: Nu ma deranjeaza cu nimic..si nici nu simt nimic.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Atheea a răspuns:

Medic sau poate reusesti sa o scoti cu o penseta, roaga pe cineva sa te ajute

| FreakzoO explică (pentru Atheea):

Da am reusit.mi-a scos-o cineva cu o penseta.

| Atheea a răspuns (pentru FreakzoO):

Ma bucur; ) ai grija data viitoare

12 răspunsuri:
| Diavolcata a răspuns:

Du-te la doctor si nu te mai curata ca iti poti sparge timpanul.Zi la parinti daca nu o vad si sa o ea cu o foarfeca mica. Daca nu du-te la orl sa ti-o ia ei.Succes!

| MEIALI a răspuns:

Du-te la doctor

| CityOfSatan a răspuns:

Timpanul are o grosime de 0.1 mm.
Nu e deloc sanatos sa te cureti cu betisoare de urechi!
Ar trebui sa consulti de urgenta un medic!
Baftaa!

| Lou222 a răspuns:

Trebuie sa mergi neaparat.la doctor. Te-as sfatui sa nu te mai cureti cu betisoare. Si eu faceam la fel, pana ca.d m-am imbolnavit la ureche. Insq slava domnului mi-a trecut. Sper ca te.am ajutat funda?

| ѕмιℓєє a răspuns:

Mergi la doctor, dar nu intra în panică, eşti sigur că vata nu a căzut pe jos înainte de a te curăţa în urechi?
Spune-le părinţilor şi mergi la ORL, va fi simplu să o scoată, probabil îţi va face şi o spălătură în ureche, care te gâdilă, nu te doare.

| TravisForest a răspuns:

Buna. Trebuie sa mergi cat mai repede la un medic sa scoata vata din ureche pentru ca se poate sparge timpanul. Sa nu incerci sa o scoti tu pentru ca s-ar putea sa o impingi mai inauntru, asa ca trebuie sa mergi la doctor cat mai repede.

Sanatate si o zi buna!

| FreakzoO explică:

Multumesc la toti pentru raspunsuri!

| vulturcarpatin1985 a răspuns:

Mergi imediat la urgenta. Se pot complica lucrurile. Nu folosesc betisoarele, doar coltul de la prosop, indicatie primita de la medic ORL-ist.

| Mc_Ezo_1994 a răspuns:

Du-te la un medic ORL el se va ocupa de te tine.