| Shadow136o a întrebat:

Salut! Am o problema... De când m-am reapucat de sala, adică de o săptămână, stau foarte prost cu somnul. Nu pot sa dorm sau dorm și ma trezesc de foarte multe ori. Reușesc sa adorm abia după ora 3. Aveam și înainte probleme cu somnul, dar nici chiar asa. A mai pățit cineva asa? Ce pot sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ai grija ce mananci, ultima masa fiind cu 3-4 ore inainte de culcare si pune-te in pat la ora 10 cel mai tarziu, inchizand absolut toate aparatele elctronice.

Este chiar recomandat sa citesti o carte cu 1 ora inainte de somn, ca sa-ti linistesti creierul si sa adormi. Sub nici o forma nu deschizi telefonul sau computerul sa stai pe el inainte de culcare, ca-i cel care iti trezeste creierul si de aceea nu mai adormi.

| dominoSS9 a răspuns:

Probabil ti-ai dereglat programul de somn. Daca mergi seara / tarziu la sala, s-ar putea ca corpul tau sa intre intr-o stare mai energetica ca sa te ajute sa depui efortul necesar, asadar la fel cum telefonul iti fura somnul (mai exact lumina telefonului), asa face si miscarea. In rest, eu personal daca patesc sa mi se deregleze somnul peste noapte, incerc sa las o zi nedormita (nu e deloc okay, te sfatuiesc sa nu incerci) si sa ma culc mai repede urmatoarea (ex. 22)