| anonim_4396 a întrebat:

Am o problemă destul de ciudată și vreau să văd dacă trebuie să îmi fac griji, dacă mai are cineva problema asta sau e ceva normal. Mi s-a întâmplat de câteva ori la examene, când mă panichez foarte tare la sfârșit când știu că nu mai am timp să scriu și trebuie să predau foaia, în momentul ăla critic de panică încep niște contracții vaginale destul de puternice. Efectiv îmi zvâcnește vaginul și nu pot controla asta. Am observat că numai în momentele acestea mi se întâmplă lucrul ăsta, când mă panichez din cauza unui examen neterminat la care în câteva secunde trebuie să predau foaia.
Mulțumesc anticipat pentru răspunsuri!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Dupa cum am explicat si daca mergi la psiholog, vei fii sfatuita sa INCERCI sa te auto-controlezi, pentru ca nimeni nu te poate ajuta, decat tu singura.
Reactia la panica este diferita la altii. unii pot chiar sa faca pe ei treaba mare, s au sa vomite instantaneu. Crampele de burta sunt iarasi provocate de panica, sau starile de lesin.
partea buna este ca, nu esti bolnava fizic, doar panica generata de mintea ta, iti provoaca acele spasme.
AStea sunt probleme psihice care le avem in noi si pe care le putem controla daca ne impunem, sau le lasam slobode si atunci ajungem la atacuri de panica, paranoia, schitofrenie samd.
Mintea umana este puternic influentabila de ceea ce vedem, dar si de ceea ce intelegem. Tu se pare ca nu intelegi, ca-ti provoci singura aceste crize si ca-ti sat doar tie in putere, sa te calmezi si sa le controlezi.
cand te apuca frica aia, respira adanc de mai multe ori si spune-ti in sinea ta, ca nu are ce sa ti se intample rau, ca-i doar un examen, sau un test, ca poti sa-ti maresti nota la oral, daca nu ai timp suficient sa termini. data viitoare, fii mai organizata si nu mai pierde timpul inutil.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu trebuie sa-ti faci griji, sunt reactii provocate de panica ta.
Totul este in capusorul tau, controleaza-te!
Ori, daca tu crezi ca ai ceva in pelvis, mergi la un control ginecologic.

| BlueButterfly97 a răspuns (pentru Violleta2022):

Mersi pentru răspuns. Dar dacă dacă am scris "nu pot controla asta" este evident că am încercat să mă controlez și nu am putut? Voiam doar să știu dacă este o reacție normală la panică.

| Violleta2022 a răspuns (pentru BlueButterfly97):

Dupa cum am explicat si daca mergi la psiholog, vei fii sfatuita sa INCERCI sa te auto-controlezi, pentru ca nimeni nu te poate ajuta, decat tu singura.
Reactia la panica este diferita la altii. unii pot chiar sa faca pe ei treaba mare, s au sa vomite instantaneu. Crampele de burta sunt iarasi provocate de panica, sau starile de lesin.
partea buna este ca, nu esti bolnava fizic, doar panica generata de mintea ta, iti provoaca acele spasme.
AStea sunt probleme psihice care le avem in noi si pe care le putem controla daca ne impunem, sau le lasam slobode si atunci ajungem la atacuri de panica, paranoia, schitofrenie samd.
Mintea umana este puternic influentabila de ceea ce vedem, dar si de ceea ce intelegem. Tu se pare ca nu intelegi, ca-ti provoci singura aceste crize si ca-ti sat doar tie in putere, sa te calmezi si sa le controlezi.
cand te apuca frica aia, respira adanc de mai multe ori si spune-ti in sinea ta, ca nu are ce sa ti se intample rau, ca-i doar un examen, sau un test, ca poti sa-ti maresti nota la oral, daca nu ai timp suficient sa termini. data viitoare, fii mai organizata si nu mai pierde timpul inutil.

| sierra1 a răspuns:

"trebuie să predau foaia, în momentul ăla... încep niște contracții vaginale destul de puternice."

ai și vreun orgas_m?

| BlueButterfly97 a răspuns (pentru sierra1):

Dacă ești prostt, nu mai semnaliza.

| GouDidodino a răspuns:

Ar trebui să faci sex inainte de examen, astfel mușchii vaginali se vor relaxa