| collapse2001 a întrebat:

Am o problema foarte veche si ma ingrijoreaza... pana acum nu i-am dat importanta. Am intepaturi/junghiuri foarte puternice in anus, uneori apar pur si simplu din senin, alteori inainte de scaun... Tin minte ca prima data cand am simtit acel junghi a fost la 8-9 ani, acum am 17. Junghiul uneori il simt in partea stanga a anusului si in partea stanga a vezicii urinare ( deodata) Aceasta problema am observat ca apare atunci cand trebuie sa urinez, nu am unde si ma abtin. Daca ma abtin o perioada mai multa de timp, atunci imi apar acele junghiuri si in anus si in vezica, foarte deranjante. Alteori apar pur si simplu din senin. O chestie putin mai jenanta de spus aici, este ca eu de cand ma stiu, cand simteam ca trebuie sa ma duc la toaleta ( "treaba mare" ) ma abtineam, ma duceam in ultimul moment, si am facut asa foarte multi ani. Poate avea legatura? Uneori mai fac asa si in ziua de azi.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Crackman a răspuns:

Asa am si eu... deci cand iti vine du-te,
Apropo un control la prostata sau rinichi poti aa faci.

| Savina23 a răspuns:

Poti face hemoroizi daca te abiti așa. Daca te abtii si de la pipi, poti face infecție la vezica.Nu e bine, ce faci! Du te cand ai nevoie! Te abtii doar in cazuri foarte rare, cand nu ai unde merge dar in rest, nu cred ca este cazul. Poti pati multe, poti face ocluzie intestinala si apoi trebuie sa te operezi.La vezica/prostata poti face cancer daca nu funcționează cum.trebuie.Ai grija de tine!

| collapse2001 explică (pentru Savina23):

Si se poate sa fi facut pana acum vreun cancer ceva? Ma junghie de multe ori vezica ( sau prostata, chiar nu stiu ce ma deranjeaza) Chiar imi pare rau pentru ce am facut pana acum... dar totusi am 17 ani, se poate sa fi patit ceva asa devreme? Cu toate ca fac asta de cand eram mic

| Savina23 a răspuns (pentru collapse2001):

Poate fi infecție, trece cu antibiotic dat de medic.Nu e cancer.