| anonim_4396 a întrebat:

Nu stiu daca au legatura intre ele simptomele, dar sunt ingrijorat. Vreau sa va spun de acum ca detin o igiena curata in fiecare zi. Sunt atopic, ma dau cu creme mereu. Pielea e cat de cat in regula, nu mai ca pe fund am mici bubite rosii (peste tot ) care uneori ma mananca. Am o problema si cu stomacul/anusul, pentru ca uneori ma mananca sau ma ustura, am alternatie intre constipatie si diaree, si dupa scaun mereu am o umflatura, nu stiu daca e hemoroid. am doar 15 ani., iar la vezica mai am o problema, uneori cand incerc sa urinez, dar nu am ce, si incerc sa trag un "vant " simt o durere, mai jos de buric(doar uneori ) Iar dupa ce urinez, cand o bag in pantaloni mai curge un pic (tot uneori) Nu prea beau deloc apa, dar acum am inceput sa beau, poate se schimba ceva. vreau sa va mai spun ca si penisul imi intra uneori in erectie din senin, uneori in zona vezicii urinare simt o "zbatatura" adica simt cum se zbate ( mai simt la abdomen in zona pancreasului, dar mai simt si prin alte locuri) Iar uneori am junghiuri in zona vezicii. Ce pot avea? Si pot schimba ceva doar cu alimentatia? Am plecat din tara si mai pot ajunge la medic in februarie. Ma pot vindeca doar prin alimentatie? Sunt si ipohondric, poate imi si creez singur simptomele.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

In privinta umflaturii de la anus nu stiu ce poate fi. Hemoroizi nu este, deoarece acestia s-ar manifesta altfel; si in plus ce ai tu este o singura umflatura, pe cand hemoroizii sunt mai multi si nu apare doar unul singur, si sunt si durerosi atunci cand stai pe scaun la pc sau chiar pe pat. Orice ar fi, este dureros deoarece e ceva ce nu ar trebui sa fie acolo.
Nu stiu daca problema aceasta s-ar vindeca de una singura. Este posibil si asta. Dar daca nu se va vindeca de la sine si se poate agrava? Pentru ca nu se stie ce este, trebuie sa mergi la medic. Sunt multi oameni care sufera acasa din pricina problemelor de sanatate, iar alifiile si medicamentele zac pe rafturile farmaciilor.
Urgenta depinde de tine; este sanatatea ta. Daca ai fi mers la medic de la inceput, acum nu ai fost bine, sanatos si nu mai stateai in tot timpul acesta cu framantarea acestei probleme? Erai vindecat de mult daca mergeai de la inceput. Indiferent de varsta, nu trebuie sa iti fie rusine sa le spui parintilor aceasta problema. Daca ai fi fost parinte, nu te-ai fi suparat daca copilul nu iti spunea ce il framanta -chiar si daca nu ai fi fost intr-o relatie prea buna? Tocmai de aceea trebuie sa le spui problema ta. Curaj! thumbs up

8 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Am ales sa iti raspund aici chiar dacă este o întrebare mai veche. M-am uitat peste toate întrebările tale și problemele de sănătate încă persistă.
Tu trebuie să iti schimbi stilul de viață. Adică să te culci devreme si sa dormi 8 ore pe noapte. Sa mănânci sănătos -3 mese/zi și nimic între ele. La vârsta ta trebuie să bei cel puțin 1 litru apa /zi.
Să nu consumi mâncare care are prea multa grăsime în ea. O mâncare de cartofi si o ciorbă de fasole face mai mult bine decât o friptură prăjită in ulei. Mai bine o fierbi decât să o prăjești; la fel și cartofii. Părul tău nu ar mai fi gras daca vei consuma mai puțină grăsime. Uleiul dintr-o salată e suficient si este si mai sănătos pentru că nu este prăjit. Orice aliment prăjit aduce boala in corp.
Fără dulciuri. Zahărul din fructe este suficient pentru nevoia organismului. Dulciurile au extrem de mult zahăr; si asta înseamnă distrugerea pancreasului.

Nu mai căuta să iti indrepti părul cu placa. Lasă-l asa cum ti l-a dat Dumnezeu, si daca este gras spală-l cu sampon head&shoulders pentru par gras din 2 in 2 zile.
Un fiecare dimineață trebuie să faci exercitii fizice asa cum ai învățat la scoală. Le faci înainte de a lua masa si nu după.
Dumnezeu ne-a creat ca să fim sănătoși și fericiti; si la trup dar și la minte, la starea noastră psihică. Mintea și inima vor fi sănătoase dacă vom lăsa ca cerul sa vina in ele, dacă ne vom gândi mai mult la Dumnezeu decât la lucrurile de pe acest pământ. Noi trebuie sa-l cunoastem pe Dumnezeu; altfel cum vom putea să credem că El ne iubește atât de mult încât a murit pentru noi? El vrea să fim fericiti; căci fericirea este legată de sănătate. Dumnezeu ne ajută dar trebuie să ne facem si noi partea.

Cum am spus si in altă parte, mergi la medic ca să iti dea tratament pentru problema cu șezutul.
Tatăl tău i-ar scădea vizibil tensiunea dacă măcar pentru o luna nu ar mai consuma deloc carne, lapte, brânză și ouă, oricât de slabe ar fi acestea. Căci majoritatea bolilor vin din pricina acestor alimente.
Mamele, gospodinele ar trebui să fie inventive in bucătărie si sa invete sa înlocuiască aceste alimente nesănătoase. Cerealele, cartofii, fasolea, mazărea, mintea, pâinea integrală, acestea trebuie să fie baza in alimentatie. Pâinea albă nici la porci nu as da-o căci i-as imbolnavi. Noi trebuie să ne învățăm cu gusturi sănătoase. Dacă gusturile noastre nu sunt sănătoase atunci trebuie să le schimbăm, chiar daca ne este greu la început.
Fructele, legumele si zarzavaturile contin vitaminele si mineralele de care corpul nostru are nevoie, si acestea ne vor tine departe de boli, de medici si de medicamente, dacă le vom consuma zilnic. Ele au puterea și să îndepărteze boala din corp, căci au un efect mult mai bun decât medicamentele. Asta înseamnă un stil de viață sănătos.
Nu este bine să consumăm dulciuri deoarece toate slăbesc sistemul imunitar; adică ne îmbolnăvim mai repede, mai ușor.

Sper că te va ajuta ce ți-am scris. Recitește postarea aceasta de mai multe ori căci asa vei înțelege mai bine si iti vei aduce aminte de toate aceste lucruri la vreme de nevoie, la timpul potrivit.

| anonimg a răspuns (pentru anonimg):

Vreau să corectez:
- "tatălui tău" in loc de "tatăl tău";
- am vrut să scriu "mazăre, linte, pâine integrală" în loc de "mazăre, minte...".

| anonim_4396 explică (pentru anonimg):

Multumesc mult.Dar cu anusul ce pot avea? Am vazut raspunsuri sa merg urgent, etc, etc, si eu problema asta o am de mai mult. si sunt foarte ingrijorat acum.

| anonim_4396 explică (pentru anonimg):

Multumesc!

| anonimg a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu placere! Nu pentru funda ti-am scris, dar iti multumesc pentru ea.
Incaodata, curaj! \m/
Cand te plictisesti te poti uita si peste celelalte raspunsuri ale mele; poate ca unele dintre ele te vor ajuta intr-un fel sau altul.

| anonim_4396 explică (pentru anonimg):

Ok. multumesc frumos

| anonimg a răspuns (pentru anonim_4396):

In privinta umflaturii de la anus nu stiu ce poate fi. Hemoroizi nu este, deoarece acestia s-ar manifesta altfel; si in plus ce ai tu este o singura umflatura, pe cand hemoroizii sunt mai multi si nu apare doar unul singur, si sunt si durerosi atunci cand stai pe scaun la pc sau chiar pe pat. Orice ar fi, este dureros deoarece e ceva ce nu ar trebui sa fie acolo.
Nu stiu daca problema aceasta s-ar vindeca de una singura. Este posibil si asta. Dar daca nu se va vindeca de la sine si se poate agrava? Pentru ca nu se stie ce este, trebuie sa mergi la medic. Sunt multi oameni care sufera acasa din pricina problemelor de sanatate, iar alifiile si medicamentele zac pe rafturile farmaciilor.
Urgenta depinde de tine; este sanatatea ta. Daca ai fi mers la medic de la inceput, acum nu ai fost bine, sanatos si nu mai stateai in tot timpul acesta cu framantarea acestei probleme? Erai vindecat de mult daca mergeai de la inceput. Indiferent de varsta, nu trebuie sa iti fie rusine sa le spui parintilor aceasta problema. Daca ai fi fost parinte, nu te-ai fi suparat daca copilul nu iti spunea ce il framanta -chiar si daca nu ai fi fost intr-o relatie prea buna? Tocmai de aceea trebuie sa le spui problema ta. Curaj! thumbs up

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E vreo boala pe care nu o ai?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai si boala lui Carol al II-lea...