| Katoteshikuki a întrebat:

Salut

Am o problema legata de igiena orala.
Ideea ca de mic imi miroase gura, si am o insuficienta de saliva si asta este foarte urat, avand in vedere din ce cred ca din cauza insuficientei de salive cred ca este mirosul neplacut, am nevoie deoarece practic si beatboxul si am nevoie,
Ce imi recomandati? Pentru rezolvarea problemei...

Ma spal pe dinti dimineata cat si seara.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| OoBunnyoO a răspuns:

Poate fi vorba de mai multe lucruri. Cel mai bine ar fi sa mergi la dentist el va sti ce sa iti recomande.
Este posibil sa fie vorba de carii care trebuie plombate, poate fi vorba de de tartru, iar in cazul asta va fi nevoie de un detartraj, poate fi vorba de o gingivita ori o afectiune a gingiilor, iar in cazul asta ai nevoie de un tratament. Daca nu exista niciuna din afectiunile de mai sus, este posibil sa fie o problema la stomac.

| Katoteshikuki explică (pentru OoBunnyoO):

Da este stomacul cand eram mic (bebe) am inghitit clor un pic si mi s-au facut injecti si mi-au distrus florea intestinala

| OoBunnyoO a răspuns (pentru Katoteshikuki):

Flora stomacala se reface in timp, mai ales daca acum nu ai dureri de stomac ori arsuri inseamna ca s-a refacut. Poate este vreo bacterie care nu isi are locul si care s-a asezat pe gingii ori in stomac din cauza experientei pe care ai avut-o cu clorul.

| Katoteshikuki explică (pentru OoBunnyoO):

Da nu mai am arsuri a trecut de mult chestia se intampla doar dupa ce nu mai mananc imi pierd saliva si atunci incepe

| OoBunnyoO a răspuns (pentru Katoteshikuki):

Ai putea incerca la un ORL, care poate verifica glandele salivare. Este posibil ca mirosul urat sa fie provocat si din cauza insuficientei salivei.
Cel mai bine ar fi sa mergi la doctorul de familie sa ii explici problema si el iti poate da trimiteri la ambii doctori - ORL si internist.
Mersi pentru funda. Sper sa iti rezolvi problema. happy

| Katoteshikuki explică (pentru OoBunnyoO):

Cu placere si mersi vreau sa vad o schimbare ca era o problema

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Un control stomatologic in primul rand

| ElenaSA a răspuns:

Poate este vreo problema cu maselele; sunt si sprayuri de gura. Incearca sa vezi ce problema medicala ai si rezolva.

| FatUglyVirgin a răspuns:

Poate fi si o problema de la stomac nu de la dinti.