| deejayra a întrebat:

Am o problema legata de ochi.Atunci cand trec brusc de la o temperatura rece la un calda incep sa imi lacrimeze ochii, cateodata ma ustura si imi lacrimeaza chiar daca nu fac trecerea de temperaturi. Ce imi puteti recomanda? un tratament natural, niste picaturi pentru ochi? sau ar trebui sa consult un medic?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
mariana
| mariana a răspuns:

Multa lume are probleme de adaptare a ochilor de la cald la rece, motiv pentru care lacrimeaza ochii. Daca iti lacrimeaza ochii si stand la aceiasi temparatura probabil ca, iti sunt obositi, lucrezi prea mult la calculator, ori la lumina electrica si atunci au nevoie de ceva relaxare, fiind necesare scurte pauze la circa 2 ore de lucru, in care vederea a fost solicitata. Este posibil insa sa-ti fie slabita vederea si in acest caz iti lacrimeaza ochii si te si doare capul, motiv bun pentru a face o vizita la medicul oftalmolog, pentru a -ti face o verificare de rutina a acuitatii vizuale.
Pana atunci, poti incerca sa-ti pui niste lacrimi artificiale, care se gasesc la farmacie si se elibereaza fara reteta. Multa sanatate.

3 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Mergi la un medic oftalmolog pentru investigatii si tratament, cu ochii nu te joci!

| M.madallina a răspuns:

Si eu am aceeasi problema...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Ai o sensibilitate mai crescută și este de preferat când faci astfel de schimbări să fie progresiv, nu brusc.
Consultă un medic specialist oftalmolog pentru un tratament specific afecțiuni tale.
Sănătate.
Pa, pa.