| BackToBlack a întrebat:

am o problema stomatologica legata de caninul meu care a crescut pe langa cel de lapte,mai exact pe gingie.A crescut destul de mult,il am crescut de ceva timp si deja este cam evident! Mi-a fost teama sa merg din nou la un dentist,dupa o ultima experienta cam neplacuta,insa acum sunt hotarata!

M-ar interesa sa stiu, cine a avut experienta sau stie cazuri cam ce s-ar putea face si daca mai pot purta aparat dentar la aproape 18 ani?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| lovegirl15 a răspuns:

Buna! happy
Aparat dentar poti purta indiferent de varsta.
Marti am fost si eu la doctorita mea pentru un control de rutina si mi-a spus ca ar fi nevoie de un aparat dentar intrucat am dintii putin inghesuiti si din cauza asta ar putea aparea carii interdentare. M-a trimis la un medic ortodont, intrucat ea nu are specializare in ortodontie, iar acum trebuie sa ma duc joi la medicul respectiv, sa vad ce imi spune.
P.S: Eu am 19 ani, deci varsta nu conteaza. Si daca mai vrei un exemplu, Lora(cantareata) are si ea aparat dentar si este nascuta in 1982.
Eu zic sa mergi totusi la dentist, mai precis la un ortodont, intrucat el iti poate raspunde la orice intrebare legata de aparatul dentar, daca ai sau nu nevoie, de care tip de aparat iti trebuie si pentru cat timp trebuie sa il porti. Ignora experientele anterioare, fie ele placute sau neplacute. Nu amana pentru ca situatia se poate agrava, iar dupa aia experienta va fi si mai urata si dureroasa. Daca mergi din timp, fara sa ai neaparat o problema, automat ca nu vei ajunge sa te doara. Stii vorba aia: mai bine previi decat sa tratezi.
Oricum, din cate m-am interesat si eu, nu ai de ce sa iti faci griji in privinta aparatului dentar. Cand ti-l pune, nu doare. Te vor durea putin dintii dupa ce ti-l activeaza, intrucat aparatul va trage de dinti.
Dar eu zic ca merita. Pe langa faptul ca vei avea dintii mult mai frumosi si drepti, poti preveni si alte probleme. Dupa cum ti-am spus mai sus, mie doctorita mi-a spus ca de la dintii strambi/inghesuiti pot aprea si carii interdentare si cred ca nimeni nu isi doreste asta.
Ai grija de dantura ta, pentru ca ea reprezinta cartea ta de vizita. Incearca sa ai un periaj corect, sa te speli obligatoriu dimineata si seara. Poti folosi si ata dentara si/sau apa de gura pentru a elimina bacteriile si resturile de mancare dintre dinti pe care periuta nu le poate indeparta.
De asemenea, nu uita si de efecturea detartrajului la macar 1 an. E foarte important pentru sanatatea dintilor si gingiilor sa mergi sa-ti indepartezi depunerile de tartru.
Succes si sper ca te-am ajutat! happy

2 răspunsuri:
| PeFuga a răspuns:

Cunosc o doamna de 45 de ani care si-a pus de curand aparat dentar. E drept, durata tratamentului poate fi influentata de varsta la care este inceput (cat osul este in crestere durata poate fi mai mica).

Tu mergi la ortodont si vezi ce iti spune. E posibil ca acel canin sa nu fie singura ta problema. Se poate sa ai si anomalii de muscatura pe care tu sa nu le sesizezi. In acest caz un tratament ortodontic are rol mai mult decat pur estetic. Daca esti ingrijorat(a) doar de aspectul estetic, atuci poti scapa relativ usor... Mult succes!

| BackToBlack explică:

Mersi mult pentru raspuns :* am dintii perfect drepti... insa de cand aveam vreo 12 ani am acel canin crescut, este foarte evident acum si imi strica intreaga danturalaughing dar ai dreptate cel mai bine e sa merg la medicul ortodont si sa vedem ce pot face, trebuie sa o rezolv odata si odata. Mersi mult inca o data! :*