| samysilver a întrebat:

Salut.am rau de masina.si vreau sa devin sofer profesionist. Problema este daca se poate scapa de raul de masina. Sau este ceva permanet. Daca se poate sfaturi.multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca ai rau de masina, chiar daca-l tratezi nu va disparea complet.
Eu te sfatuiesc sa nici nu conduci masina, fiindca vei fi pericol public pe sosele!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Eu nu am auzit de rau de masina sa se manifeste la sofer

| aneliram a răspuns:

Metode care ajută la ameliorarea simptomelor răului de mișcare:
în timpul călătoriei pe mare este recomandată plasarea la mijlocul ambarcațiunii, iar în timpul călătoriei cu avionul solicitarea locurilor de lângă aripa avionului
mișcările capului să fie cât mai reduse
privirea fixă a liniei orizontului
se va evita consumul de alcool sau alimente bogate în calorii înainte sau în timpul deplasărilor, preferându-se alimente ușor digerabile și lichide în cantități mici
când deplasarea se face cu autovehiculul să se evite cititul, sau privitul la video.
La apariția simptomelor de rău de mișcare, se recomandă:
-să se consume biscuiți sărați și apă minerală sau apă tonică
=respirarea de aer proaspăt
-așezarea sau întinderea la orizontală, într-un loc în care mișcarea nu se simte atât de intens și menținerea în poziție fixă a capului.
Pentru a preveni sau reduce simptomele răului de mișcare se pot folosi diverse suplimente alimentare sau medicamente.
Majoritatea acestora sunt eficiente dacă sunt administrate înainte de plecarea în călătorie.
Medicamente de tipul Anergan, Clorpromazină, Emetiral, Metoclopramid, Phenergan, Proclorperazina, Scopolamină, Torecan, Dramamine, Benadryl, Marezine, Antivert sau suplimente alimentare pe bază de extract standardizat de ghimbir precum Antimetil. (sursa: Wikipedia)

| Staif a răspuns:

Eu nu am auzit de vindecare. Daca il ai... cauta alta meserie.

| Staif a răspuns (pentru Staif):

Chestia cu statul in fata sau sa conduci (pentru distragerea atentiei), este un mit. Cine nu are rau la volan, nu are nici in spate, doar se alinta.

| suntserios a răspuns (pentru Staif):

Nu e vorba de distragerea atentiei.

raul de miscare e provocat de o desincronizare a creierului cu ochii. Practic daca te uiti la chestii din masina tu consideri vizual ca nu te misti, dar creierul primeste informatii cum ca te misti.

Cand esti sofer desincronizare asta devine minima pentru ca privesti mereu in fata, pentru ca anticipezi toate manevrele si atunci creierul este oarecum pe aceeasi lungime de unda cu ochii