| Băă_Yo_Danyel_1994 a întrebat:

Salut, am și eu o întrebare și va rog sa îmi spuneti. Am o problema poate pare jenant pentru mine poate unii vor râde de mine. Problema este în felul următor, de ce transpir aproape tot timpul când sunt langa o fata, îmi transpira palmele sau când dau mana cu un prieten. Sau când sunt emoționat tot îmi transpira palmele, va rog sa îmi spuneți, dați-mi sfaturi, ce sa fac sa nu îmi mai transpire palmele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

TuCancion a răspuns foarte bine.
Este normal pentru tine să fii asa din pricina timidității.
Unii nu au probleme cu timiditatea si sunt nestingheriti în mijlocul oamenilor.
Ca să scapi de timiditate trebuie să petreci mai mult timp în mijlocul oamenilor. Dar dacă anturajul prietenilor /colegilor este unul rău, mai bine timid decât să iti formezi un caracter ușuratic.
Te-ar ajuta mult înscrierea la un program de voluntariat. Aceasta va dezvolta în tine placerea si bucuria de a te simți folositor; iti vei dezvolta un caracter frumos și timiditatea va dispărea atunci când vei lucra cu oamenii, în mijlocul lor. Mai mult de atât, la scoală vei fi privit cu mai mult respect și admiratie de către colegi dar și profesori; iar mai târziu vor creste șansele de angajare.

De asemenea cunoștința te va scăpa de timiditate. Atunci când vei avea cunostințe din mai multe domenii vei avea despre ce să discuti cu cineva.
Timiditatea apare la persoanele care se văd inferioare celorlalți. Dar Dumnezeu ne-a creat pe toți egali, si asa trebuie să ne privim si sa ne raportăm la ceilalți.
Respectul nu trebuie să dispară niciodată. Unii au renunțat la respect pentru ca să scape de timiditate; dar lucrul acesta este rău, este o extremă. Eu n-am văzut niciodată un creștin care să fie timid înaintea lui Dumnezeu; dar totuși Îi oferă respectul cuvenit.
Citirea Bibliei te va ajuta să vezi lucrurile altfel, si îți va da curajul să stai nestingherit înaintea oamenilor.

4 răspunsuri:
| Floreenofficial a răspuns:

Salut! Cred că e pe fond emoțional și poate ești și timid, relaxeaza-te.Nu ai ce pastile sa iei pentru așa ceva, trebuie sa lucrezi cu emoțiile tale.Succes!

| Crackman a răspuns:

Nu este nimic de facut... devi aquaman.

| FaraNume1245 a răspuns:

Și eu am aceeași problemă și nu sunt timid. Mie îmi transpiră aproape mereu palmele. Așa suntem noi, probabil.