| Ilie_Robert_1991 a întrebat:

Am si eu o problema de 2 zile. Acum 2 zile a inceput sa ma doara o masea cariata careia i-a sarit plomba acum un an. Ma durea doar cand apasam pe ea sau mancam. Urmatoarea zi a inceput sa ma doara fara sa o apas insa a inceput sa ma doara si maseaua de langa ea. Care ar fi problema? Nici nu pot manca de la durerea cand apas pe ele.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MateiT a răspuns:

Ce a-si face eu in situatia asta ar fi sa ma spal foarte bine pe dinti si timp de vreo 2 zile sa nu mananc nimic solid si in nici un caz nici un fel de cereale mai ales nu paine. Doar alimente moi, sau ceva la blender si sa te speli pe dinti dupa fiecare masa. Poti folosi cuisoare si sa cauti pe net cum sa iti faci apa de gura naturala
Nu mai mesteca nimic tare nixi in partea cealalta. Daca dai o pauza gurii atunci saliva va lucra pentru a vindeca problema sau cel putin infectia
Du-te la stomatolog. Si asta creca ar fi un lucru bun de facut

| BlueDark a răspuns (pentru MateiT):

Omul a facut infectie iar tu il pui sa mai stea 2 zile...Doamne fereste! Mai bine ar incepe de urgenta sa ia antibiotic si cu prima ocazie, direct la dentist.Asemenea infectii pot ajunge si la sinusuri daca sunt pe maxilarul superior...

| MateiT a răspuns (pentru BlueDark):

I-am spus sa se duca la stomatolog, dar de obiceo nu te programeaza in aceeasi zi. Eu ziceam ce poate sa faca intre timp, si spun asta pentru ca a functionat cu rezultate foarte bune pentru mine
Insa lucrul asta era evident din raspunsul meu... evident pentru oamenii care sunt constructivi si nu ataca pe altii care doar dau un sfat. Sfatul meu nu a intervenit cu voita sa si nici nu a sfidat medicina moderna
Iti multumesc pentru pasiunea cu care mi-ai scris

| BlueDark a răspuns (pentru MateiT):

Un sfat nu e obligatoriu sa fie si bun.In cazul tau, acea tehnica "babeasca" nu ar putea face mai mult decat sa ii amelioreze simptomele, nu si sa ii trateze si afectiunea.Tu nu ai zis nimic de antibiotic.

| BlueDark a răspuns (pentru MateiT):

Tu spuneai ca saliva face bine... Daca ai stii cate bacterii pot fi acolo, n-ai idee.Tocmai de aia se inchid plagile dupa interventii in cavitatea bucala:ca sa nu ajunga saliva acolo!

| MateiT a răspuns (pentru BlueDark):

Asa e, nu am zis nimic de antibiotic
Iti multumesc pentru implicare si pentru ca te exprimi atat de liber si direct

| BlueDark a răspuns (pentru MateiT):

Nu ai pentru ce...

| MateiT a răspuns (pentru BlueDark):

Iti multumesc pentru informatii, spune-i si lui raspunsul tau
Nu stiam ca fac rau prin raspunsul meu, nu intentionam asta, doar voiam sa il ajut
Renunt la funda, desi platforma nu permite asta. Cred ca e mai bine sa procedez asa decat sa supar pe altii
Iti multumesc din nou si iti doresc o seara frumoasa

| BlueDark a răspuns (pentru MateiT):

Eu nu ti-am zis-o in nume de rau.Scuze daca ai inteles gresit.Ma exprim mai dur uneori.

| MateiT a răspuns (pentru BlueDark):

E okay. Am citit prin intrebarile tale. Esti inofensiv

| BlueDark a răspuns (pentru MateiT):

Mi-a placut faza astalaughing)) Ce intelegu prin "inofensiv"? Ai crezut ca-s gangster sau ceva? laughing))

| MateiT a răspuns (pentru BlueDark):

Cu ce te va ajuta sa te conversezi cu mine? gandeste-te bine
Daca vroiai sa fii constructiv, ceea ce si sugereaza numele site-ului, i-ai fi scris autorului intrebarii un raspuns cum stiai tu mai bun. Dar intentia ta a fost alta din moment ce nu ai facut asta si ai ales sa faci ce ai facut
Esti inofensiv in sensul ca nu esti constient de ceea ce faci. Daca o faceai intentionat, cum fac altii, atunci erai mai putin inofensiv
Mai doresti vreo explicatie sau mai bine ne intoarcem fiecare la vietile noastre in loc sa stam cu ochii in ecrane? ca imi vibreaza telefonul cand imi scrii si mereu ma ridic si am sperante pana ajung la telefon, speranta ca acel "bzz bzz" e sunetul care va veni sa ma linisteasca in legatura cu lucrurile care ma tulbura
Inca o data iti multumesc pentru conversatie si iti doresc o seara frumoasa
Chiar iti doresc o seara frumoasa

16 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Caria nefiind tratata a evoluat si acum a ajuns la nerv si probabil a afectat si maseaua de langa

| gabicoo a răspuns:

Caria a evoluat, a spart coroana și a ajuns la partea vie a măselei.
Mergi de urgenta la dentist. Se poate infecta si sa ai mari probleme.
Maseaua de lânga ea nu are nici o problema e pe același taiect nervos.

| alinadianaaa a răspuns:

Posibil ai infectie datorita faptului ca a intrat mancare in maseaua ce a stricata si sa suprainfectat.Iti recomand sa te prezinti la un stomatolog, dar daca te doare foarte tare ia un Vidan este foarte bun pentru ameliorarea dureri.

| GuessWho06 a răspuns:

Ti-a afectat nervul cel mai probabil. Eu zic ca cel mai bine ar fi sa apelezi la ajutorul medicilor dentisti si sa nu incerci vreun leac babesc...si de preferat cat mai repede.

| Andries_Vlad_1998 a răspuns:

Cel mai probabil ai o infectie, m-am confruntat cu aceeasi problema, dar la mine s-a spart si maseaua ( s-au rupt bucatele din ea, treptat ), du-te la stomatolog de urgenta, trebuie tratata. Maseaua de langa nu are nimic ( momentan ), este doar pe acelasi traiect nervos, deci prezinta-te cel mai rapid la un medic stomatolog