| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU si Hristos a inviat! Acum 8 luni mi-am pus o plomba la o masea (era aproape terminata), insa acum cateva zile cand mancam ceva in partea unde-i maseaua, a inceput sa ma doara. A doua zi durerea a trecut insa a continuat in celelalte zile. Ori de cate ori alergam, sau miscam capul brusc, ma durea in zona aceea, deparca plomba se misca ori mi se parea mie. Mentionez sa spun ca am facut operatia de canal, si am extras nervul de acum 8 luni. Acum nu ma mai doare, doar foarte putin, insa ma gandesc, poate atunci cand am mancat mi s-a miscat plomba, (totusi nu are logica pentru ca plomba e cat un crater) sau medicul nu mi-a rezolvat bine caria. Ce sa fac pentru ca mi-e frica sa nu ma mai doara cand alerg, insa momentan sunt bine.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Cosminovici18 a răspuns:

Te-ai uitat, plomba mai e la locul ei? E posibil sa nu o mai ai sau sa se fi deranjat de la locul ei! In orice caz mergi din nou la medic si explica-i situatia!

| AdZi a răspuns (pentru Cosminovici18):

Plomba e la locul ei, insa raman cu ideea ca poate s-a deplasat foarte putin provocandu-mi durere! Totusi mersi pentru raspuns, am sa vizitez medicul stomatolog in urmatoarea saptamana.

| AnonimaOk a răspuns:

Adevarat, a inviat!
Evident, cel mai bun sfat pe care ti-l putem da este sa consulti medicul dentist. Este cea mai buna si cea mai sigura solutie. Stand asa poti agrava problema. Incearca sa folosesti mai putin acea parte a danturii pana ajungi la stomatolog. Pentru durere clateste-te in gura cu niste apa cu sare si spala-te pe dinti! Incearca sa consumi alimente mai usor de mestecat. De preferat nu sta cu gura deschisa mai ales cand e curent sau cand alergi. Poti incerca sa masezi usor zona (ma refer la obraz, adica pe exterior) daca te calmeaza insa nu stiu cat de indicat ar fi. Nu se poate zice neaparat ca nu te-a tratat medicul cum trebuie... astfel de lucruri se intampla adesea. Poate ti-a cazut un surplus din plomba... Insa daca ai dureri raman la opinia ca trebuie sa ajungi la dentist. Noi nu suntem specializati, tot ce iti spunem aici sunt simple sfaturi, pareri, ce ni se pare noua.
Mult noroc!

| AdZi a răspuns (pentru AnonimaOk):

Incerc foarte mult sa-mi protejez maseaua, insa totodata mi-e frica sa mai alerg sau sa ma misc brusc ca sa nu ma mai doara, cu toate ca mi-a aparut o carie la acea masea (halal medic). Totusi am sa-ti urmez sfatul si am sa-i fac o vizita medicului, sa aflu cauza dureri. Insa cand ma gandesc ca imi va freza din nou maseau, ma ia cu fiori. Sper sa imi rezolv problema.

| AnonimaOk a răspuns (pentru AdZi):

Nu cred ca ii place cuiva interventia stomatologului insa gandeste pe termen lung... vrei sa continui sa simti durerea sau acel discomfort? Te duci, suporti cumva ca nimeni nu a patit nimic la o vizita la dentist si lucrurile vor fi cumva rezolvate. E cea mai inteleapta decizie sa te duci pana la urma. tu ce poti face acasa, de capul tau, cu maseaua?winking Succes

| irinuk28 a răspuns:

Buna,in mod normal nu ar trebui sa te mai doara maseaua daca nu mai are nerv. Poate, nu ti-a fost bine extras nervul, si a mai ramas putin.Ar fi indicat sa mergi la medicul care ti-a pus plomba si sa ii spui.Si eu am plomba la masea, din contra mi-a fost reconstruita maseaua din plomba dar nu am probleme.Bafta!

| AdZi a răspuns (pentru irinuk28):

Buna! Nu stiu sigur daca mi-a extras tot nervul cu toate ca mi l-a aratat in timpul operatiei, insa acum cateva zile am vazut ca la masea mi-a aparut o carie mica. Cred ca nu mi-a curatat-o bine. Totusi am sa-i fac o vizita medicului!

| irinuk28 a răspuns (pentru AdZi):

Asa sa faci, sigur nu ti-a fost bine extras nervul, fiindca daca era nu trebuia sa te doara absolut deloc.In masea, nervul mai are firicele care se intind prin canalele maselei..probabil pe acolo ti-a mai ramas ceva. Oricum, toate cele bune!