| TnyBZ a întrebat:

Am si eu o problema. De un an, am ramas cu o flegma in gat, dupa o raceala puternica, si nu reusesc sa scap de ea in nici un fel. Flegma este de culoare alba, urat mirositoare, si vine din nas in gat, cel mai abundent vine cand imi curge nasul. Atunci cand imi suflu nasul, am exact aceeasi chestie si in nas, ca si in gat, un mucus amestecat cu o flegma alba, foarte lipicioasa. Am luat tratament de la doctor pentru relfux, pentru alergie, si pentru sinuzita, am incercat la mai multe cabinete orl, si nicaieri nu imi gaseste nimic, decat la ultimul consult mi-a gasit o mica sinuzita si o mica deviatie de sept in zona receptorilor pentru miros. Am luat tratamentul pentru sinuzita, iar flegma tot nu mi-a trecut. Acea sinuzita banuiesc ca era facuta cu cateva zile inainte de consult, pentru ca scuipam galben si aveam nasul infundat de cateva zile. Sinuzita mi-a trecut, flegma nu. Pe langa toate astea, am facut si exudat, unde nu mi-a iesit nimic. Ce pot sa fac, ca m-am saturat de asta? Pe langa astea, am 17 ani, si fumez cam 10 tigari pe zi, de 2 ani. Am avut perioada in care am lasat tigarile, circa 2 luni, dar flegma era in permanenta acolo, chiar si daca nu fumam. Va multumesc pentru ajutor!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ar putea fi o infectie bacteriana!
Renunta la fumat si starea ta se va imbunatati.
Se cunoaste deja ca, fumatul scade drastic imunitatea si afecteaza caile respiratorii.
Mai recomand sa faci inhalatii cu aburii calzi si tinctura de eucalipt.
Pentru asta trebuie sa folsoesti o craticioara sau tigaie de masura fetei tale, umpluta can 5cm cu apa, pe care o dai in clocot, punand peste ea 5-6 picaturi de ulei de eucalipt.
Iti pui un prosop peste cap si pui fata in acel abur inhaland si respirand, cat poti de multe, cate 20 de ori chiar.
Se repeta acest tratament cam de 2-3 ori pe zi, timp de cateva zile consecutive 4-5 zile si in maxim 1 saptamana esti vindecat.

| Knu a răspuns:

Poate fi vorba de o sinuzita cronica. Dar daca zici ca ai vizitat mai multi medici O.R.L. si n-au gasit nimic, nu stiu ce sa zic.

| TnyBZ explică:

Mai are cineva "idei"?