| AlexandruZ a întrebat:

Salut, am si eu o problema intima. Am 16 ani, sunt baiat (nu am inceput viata sexuala) si ieri am observat ca mi-a aparut o pata alba pe penis. Daca imi fac dus acea pata dispare dar ramane o urma rosiatica si reapare dupa 1 zi, imi este rusine sa ii spun mamei. Ce as putea face? Este grav?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai probabil, este vorba de o infecţie genitală ( posibil o candidoză ), mai ales dacă ai făcut sex neprotejat!

Mergi la un control la medicul specialist dermato-venerolog pentru diagnostic şi tratamentul adecvat!

Evident, ÎNTÂI mergi la medicul de familie şi CERI Trimitere la Dermato-venerologie.

Ar fi INDICAT ca şi partenera ta să meargă la un control ginecologic pentru un test de secreţie vaginală : la ea se va identifica mult mai uşor infecţia pe care o aveţi şi veţi primi tratament.

Toate cele bune.

| AlexandruZ explică (pentru bursuc001):

Am specificat ca "nu am inceput viata sexuala".

| AlexandruZ explică (pentru bursuc001):

Am specificat mai sus ca nu am inceput viata sexuala.

| AlexandruZ explică (pentru bursuc001):

Nu am inceput viata sexuala.

| Felys a răspuns (pentru AlexandruZ):

Candida se face si din aulte cauze, nu doar cele de natura sexuala, depilda cine ia antibiotice o perioada mai lunga poate face candida

| AlexandruZ explică (pentru Felys):

Nu imi dau seama de la ce a pornit straight face Nu sunt alergic la nimic, nu iau antibiotice.

| Felys a răspuns (pentru AlexandruZ):

Eu nu spun cu siguranta ca este candida, poate fi orice altceva, tot un medic dupa ce te va consulta iti va spune cu siguranta ce ai si cum poti trata, daca vezi ca nu trece in 2, 3 zile de la sine mergi sa te vada un dermatolog, e mai bine asa

| bursuc001 a răspuns (pentru AlexandruZ):

Sorry, probabil că eu am citit greşit sad

Oricum, am precizat că poate fi vorba de "o infecţie genitală" ( NU neapărat candidoză )!

În general, candidoza apare sub formă de pete albe...

Poţi avea o infecţie genitală şi fără să faci sex : o poţi lua chiar şi de la o toaletă publică ( de pe o clanţă, capac de toaletă, robinet de chiuvetă, etc. - folosite după o persoană infectată )...

TREBUIE să mergi la un control la medicul specialist dermato-venerolog - FĂRĂ să te speli pe penis în acea zi şi nici în seara anterioară, pentru ca să vadă EXACT despre ce este vorba şi, eventual, să preleveze o probă din acea secreţie!

Multă sănătate.