Întrebare recomandată | Th38Vi0laT0R a întrebat:

Salut, am si eu o problema la o masea plombata definitiv.
Acum o saptamana am fost la dentist si mi-a facut toate cele mi-a scos nervul, mi-a obturat canalul etc etc.Toate astea acum o saptamana.Insa, azi, in weekend, ma doare maseaua respectiva la cea mai mica atingere, indiferent cu ce cu dinte, cu peretele obrazului sau cu degetul.
Vreau sa-mi spuneti daca este normala sensibilitatea asta dupa o saptamana.Aaa, si inca ceva. Doresc ca raspunsurile sa fie date de oameni in cunostinta de cauza.
V-am salutat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| ÎngerCretin a răspuns:

Ti-a scos nervul sau ti l-a omorat? Daca ti l-a scos, asta este cauza. Trebuia sa iti puna otrava (nu te speria) care, in cantitati mici omoara nervii. Daca iti pune otrava, te va durea cateva ore, si iti vor trebui calmante. Mie mi-a pus si acum ma spal pe dinti si de 4 ori pe zi sa nu mai ajung sa imi omoare nervul. E foarte dureros. Si. du-te la alt cabinet si intreab-o daca lucrarea ce au facut-o ceilalti este inutila

| Th38Vi0laT0R explică (pentru ÎngerCretin):

A fost omorat de alt dentist (nervul) iar dentistul asta mi l-a scos.Primul dentist cred ca mi-a pus arsenic

| ÎngerCretin a răspuns:

Dupa ce ti-a pus Arsenic primul dentis, te-a durut o seara, dar dupa (dupa cateva zile) ai mai simtit ceva?

| Th38Vi0laT0R explică (pentru ÎngerCretin):

Uite, sa-ti explic. Primul dentist, o femeie, mi-a umblat cu freza la masea dupa care m-a pus pansament cu arsenic ( din acela care se intareste) dar mi-a cazut.Am fost din nou iar mi-a pus pansament.Cat despre durere, a fost ingrozitoare, cu siguranta nervul mort ca la dentistul nou mi l-a scos.
Dupa aia nu m-a m-ai durut nimic, dar in schimb na belea se rupsese jumate din msea si de aia nu m-am mai dus la dentista.
Iar dentistul celalalt era recomandat de toata lumea.

| ÎngerCretin a răspuns:

Nu iti pot da alte explicatii. nu sunt stomatolog. Ti-am spus tot ce stiu.Cel mai bine e sa te duci la stomatologul cel recomandat.
P.S. Si mie mi s-a rupt o bucata de masea. Dar, nu te teme! O sa iti curete maseaua in locul respectiv si o sa iti puna o bucata asemanatoare maselei, pe care o va modela cu ''freza''.

| Azµre a răspuns:

Trebuia să treacă până acum du-te înapoi, să desfacă și să curețe încă odată!

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Inca o vizita la dintar

| Gdeni a răspuns:

Am patit-o si eu a recut cam 6 luni si tot maiam o sensibilitate usoara...
daca crezi ca ceva nu e in regula mai du-te odata la medic

| Remus_Ionut_Dragos_1994 a răspuns:

Pai concluzia e ca ti-a facut o proasta lucrare, a bagat prea mult material in plomba. funda.