| ImiPlakeHalvaua a întrebat:

As avea o intrebare rog seriozitate vreau sa slabesc si am o nelamurire sa zicem ca as manca 1000 de calorii dintr-o ciocolata o saptamana si in cealalta 1000 de calorii din salata. As slabi la fel de mult in fiecare saptamana? Sau in cea cu salata mai mult? happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| peperonies a răspuns:

Cand mananci grasimi se intampla niste chestii in corp, cand mananci proteine se intampla alte chestii in corp, cand mananci carbohidrati complecsi se intampla niste chestii in corp, cand mananci carbohidrati simpli se intampla alte chestii in corp. corpul nu stie ce sunt caloriile, stie ce e ala zahar, grasime si proteine.

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Slabesti atunci cand nu simti foame, fiindca daca ti-e foame, intri pe metabolism de inanitie si acumulezi tot. De aceea e important sa mananci chestii care ocupa mult loc in stomac, fiindca distensia stomacului amelioreaza foamea. In plus, este important sa mananci chestii care se digera si se metabolizeaza greu (adica fibre si proteine) fiindca astfel consumi calrii digerand mancarea

| peperonies a răspuns:

In cea cu ciocolata poti sa te si ingrasi. mancarurile diferite au raspunsuri hormonale diferite. greutatea e controlata de hormoni.

| ImiPlakeHalvaua explică (pentru peperonies):

Eu voiam doar sa stiu teoretic daca sunt acelasi numar de calorii nu ar fi acelasi lucru?

| peperonies a răspuns (pentru ImiPlakeHalvaua):

Cand mananci grasimi se intampla niste chestii in corp, cand mananci proteine se intampla alte chestii in corp, cand mananci carbohidrati complecsi se intampla niste chestii in corp, cand mananci carbohidrati simpli se intampla alte chestii in corp. corpul nu stie ce sunt caloriile, stie ce e ala zahar, grasime si proteine.

| GeneralR15 a răspuns:

Nu. In cea cu salata ai avea un beneficiu. Salata este mult mai sanatoasa si in plus are proteine(macro/micronutrienti). NU doar caloriile conteaza.