| anonim_4396 a întrebat:

Astăzi voiam sa ma curăț pe urechi cu un bețișor și cred că am dat cam tare fiindcă a curs un pic sânge. Să fie oare o simplă zgârietură? Sau poate fi ceva mai grav? Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Zii mamei tale sa se uite atent cu o lanterna in urechea ta.
Ar fi indicat sa te vada medicul de familie, sa se uite atent in urechea ta sa nu fie ceva mai grav...
Mai multa atentie pe viitor.
O seara buna happy

| justanotheruser99 a răspuns:

In primul rand, te cureți ÎN urechi nu PE urechi, laughing iar ca sa îți răspund la întrebare nu cred ca e ceva grav, poate cum spui: o simpla zgârietură care a făcut coaja, iar acum cum ai apăsat s-a dus, dar ar trebui sa consulți un medic pentru orice eventualitate. happy

| Alex007007 a răspuns (pentru justanotheruser99):

îmi pare rău, voi fi mai atent data viitoare. mulțumesc pentru răspuns!

| justanotheruser99 a răspuns:

Cu placere happy

| Dintrebare a răspuns:

Probabil ai zgariat peretele interior putin. Nu ai atins timpanul pentru ca ti-ai fi dat seama (dureri mai mari etc). Nu se va intampla nimic. Eventual poti pune spirt pe un betisor de urechi si sa cureti urechea cu el pentru a dezinfecta zona zgariata. Cand cureti urechea nu trebuie sa impingi betisorul, ci doar sa il rotesti incet, asa eviti micile incidente