| anonim_4396 a întrebat:

un prieten s-a certat cu cineva in baia liceului, s-a enervat si a scos maceta si l-a lovit pe tip in picior destul de tare. Nu foarte grav, i-a rupt putin pantalonii si avea o zgarietura putin mai mare, i-a curs sange si a stat cateva zile in spital din cate stiu.
Intrebarea mea este, ce poate sa pateasca tovarasul meu daca tipul ala il reclama la politie?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Nu are importanta zgarietura, daca a fost spitalizat, inseaman ca a fost grav, iar pedeapsa este pentru tentativa de omor, indiferent ca nu a ajuns sa-l omoare, dar a intentionat sa-i faca rau.
Nu are importanta ce crezi tu, ca legile se aplica tuturor, fara sa fie intrebati copii daca cred sau nu ceva, legea este lege si colegul tau a dus o arma alba la scoala cu intentia de a ranii sau omori pe cineva, ceea ce-l face direct rapsunzator legal.
Acum, totul depinde de parintii acelui baiat ranit, daca depun plangere si merg la judecatorie, atunci se ajunge la puscarie.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca copilul ala depudne plangere la Politie, poate face puscarie prietenul tau. Daca-i minor, poate intra in puscaria juvenila.
Detinerea de arme albe si folosirea lor cu intentia de omor sau vatamare corporala, se pedepseste cu inchisoare.

| ajutorul3zz a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu cred ca puscarie, ca nu i-a rupt nimic. TIpul ala are o zgarietura mai mare pe picior, nu e mare chestie. Adica daca ii taia piciorul cu totul sau il rupea, poate ma gandeam, dar pentru o simpla taietura asa mult tam tam?

| Violleta2022 a răspuns (pentru ajutorul3zz):

Nu are importanta zgarietura, daca a fost spitalizat, inseaman ca a fost grav, iar pedeapsa este pentru tentativa de omor, indiferent ca nu a ajuns sa-l omoare, dar a intentionat sa-i faca rau.
Nu are importanta ce crezi tu, ca legile se aplica tuturor, fara sa fie intrebati copii daca cred sau nu ceva, legea este lege si colegul tau a dus o arma alba la scoala cu intentia de a ranii sau omori pe cineva, ceea ce-l face direct rapsunzator legal.
Acum, totul depinde de parintii acelui baiat ranit, daca depun plangere si merg la judecatorie, atunci se ajunge la puscarie.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Maceta?
unde dracu invatati? intr o jungla din Amazon?

| ajutorul3zz a răspuns (pentru suntserios):

Un liceu din Bucuresti

| FaraNumePls a răspuns:

Amendă.

| ajutorul3zz a răspuns (pentru FaraNumePls):

Si eu cred ca tot amenda, minor+vatamare corporala si posesie de arma alba nu are cum sa ii dea mai mult.