| Anonimul1234566 a întrebat:

Salut! Azi am făcut ceva efort fizic ridicând ceva...
Acum simt că îmi pocnește clavicula gen face pâc pâc când ridic mâna mai sus de cap.
Ceva idei?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Nimic foarte grav! Dar ca sa nu ramai cu vreo problema de sanatate cel putin 1 saptamana nu-ti mai ridica acea mana, nu mai faci efort fizic deloc cu ea, chiar si noaptea ai grija in ce pozitie o tii, daca e nevoie leag-o de corp chiar daca e inconfortabil! Si va trece durerea de la sine! Chiar si un doctor altceva nu-ti face decat ti-l pune in ghips ca sa nu te mai folosesti de acel brat... Chiar si dupa 1 saptamana sau mai mult nu mai faci un timp miscari rapide, sau greutati mari etc.

| Anonimul1234566 explică (pentru lpavel):

Am înțeles!
Vreau să menționez că am avut mâna ruptă acum 7 luni și nu am prea folosito la ridicat. și na ma gândeam ca poate pocneste cum nu am prea folosito la efort.

| LaviniuA a răspuns:

Nu mai solicita umarul ala o vreme. Deci fara miscari deasupra capului, nu pune mana la spate, nu cara greutate. Poti sa te dai cu anti inflamator gel. Daca doare rau, pui rece un sfert de ora. Daca nu doare rau, atunci cald. Nu pui comprese direct pe piele.