| anonim_4396 a întrebat:

Azi am pus mana pe o masa pe care era sange de gaina ( eu stau la tara si na ) si nu simtisem nimic. dupa m.am zgariat intr-o sarma ( incepuse sa-mi curga sange ) si mi.am dat cu mana deoarece credeam ca doar ma mananca piciorul...Intrebarea mea este :
Se poate intampla ceva daca am dat cu mana care era cu sange de gaina pe rana? Mentionez ca sangele ( de pe mana ) se uscase in mare parte.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| FoxyM a răspuns:

Salutare! Astfel de probleme sunt normale in mediul rural! Nu iti face griji ca nu ti se va intampla nimic! Sangele gainii nu este infectat cu nimic, ci doar in cazul gripei aviare ceea ce nu e cazul, aceasta boala raportandu-se la nivel local! Data viitoare mai multa atentie si grija! Meriti"a doua sansa"

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu ti se va intampla nimic, mai ales daca ai si spalat rana aceea facuta de sarma si ai dat cu ceva dezinfectant pe ea (spirt, tinctura de iod, apa oxigenata, rivanol sau chiar doar saliva.
Asemenea zgariituri trebuie stoarse bine, spalate si dezinfectate cu ce este la indemana.
Cel mai bun si la indemana dezinfectant natural fiind saliva, eu imi spal bine ranile si le sug /ling pana ce se opreste sangerarea. Doar in cazul unor rani mari trebuie apelat la medic sau daca rana prezinta semne de infectare dupa cateva zile.

| Rizu_Mihai_2003 a răspuns (pentru Bula):

Nu am apucat sa ma dezinfectez pentru ca am realizat prea tarziu;(

| Bula a răspuns (pentru Rizu_Mihai_2003):

Daca nu face puroi, atunci nu vei pati nimic.
La tara, imunitatea organismului este mult mai bun decat la cei de la oras.

| Rizu_Mihai_2003 a răspuns (pentru Bula):

Multumesc mult!