| anonim_4396 a întrebat:

Salut cainelui meu ii cade blana adica rau, pe o parte zici ca a chelit si are asa un aspect de matreata.
Cum il pot ajuta? sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| MrAngelus a răspuns:

Cauzele căderii părului pot fi multiple: năpârlire fiziologică, bacterioze, micoze, dermatite alergice, parazitoze.

În cazul parazitozelor, printre care se numără și râia, se pot observa căderi masive de păr, cu zone denudate și cu formarea de cruste. Tratamentul constă în băi cu amitraz (denumire comercială Tactic) și administrare parenterală de ivermectină sau de salamectină, cu rapel la nevoie la 10 zile.

Dermatitele bacteriene se caracterizează printr-o cădere abundentă a părului, cu formarea în unele cazuri de zone cu puroi (piodermite) și se tratează cu antibiotice. Se recomandă efectuarea unei probe de raclat și a unei antibiograme pentru a stabili care este antibioticul la care este cel mai sensibil agentul patogen.

Micozele se pot trata cu sulfamide per os, parenteral sau topic. Se pot folosi precum Nizoral, de exemplu. Semnul caracteristic al unei dermatite micotice este denudarea în formă de cerc.

În cazul dermatitelor alergice este necesară instituirea unei diete cu hrană hidrolizată precum Hill's d/d sau z/d, Royal Canin Hypoallergenic, Advanced Dermatosis sau Purina DRM sau HA. Cauza o reprezintă un exces de proteină animală, iar pruritul intens se poate amenda prin utilizarea unor antiinflamatoare steroidiene sau a unor antihistaminice.

Năpârlirea intensă poate fi remediată cu ajutorul unor preparate precum uleiul de somon, Vitaderm, Dermafit, Dermoscent, Pet Phos Special Pelage, K9 Dermaplus.

Pentru a stabili cu exactitate diagnosticul vă recomand o vizită la un cabinet veterinar și unele analize de laborator pentru certitudine.

Sursa: http://www.maxi-pet.ro/Caini/Caderea-parului/menu-id-26

| Intruder19 a răspuns:

Daca ii cade pana la piele si pe piele are ca o iritatie e posibil sa aiba raie.Cheama un veterinar sa se uite la el.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Spanzural cai batran

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Congestie pulmonara... a murit sad

| YoungDreamer06 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ccc,vai ce trist sad
Am si eu o catelusa si ii cade parul si are cam 1 an si un pic ce credeti ca are?

| Uoana a răspuns:

Are dermatita, asa a avut si a mea, mergi cu el la veterinar...stie el ce sa-ti dea

| msweety a răspuns:

Am inteles ca primavara asa se intampla la caini.dar inteleg ca este rau...mai bine te ai duce totusi la un veterinar cu el poate iti recomanda niste vitamine ceva...