| SebyGhinea a întrebat:

Cam cat costa un tratament cu hormoni de crestere? Vreau sa vad daca ma poate ajuta sau pur si simplu asta este inaltimea mea (171) de aproape un an n am crescut deloc sad (14 ani)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă ai 1.71 este bine. Nici Napoleon Bonaparte nu era mai înalt de atât.
Dacă nu ai mai crescut în inălțime, înseamnă că la tine a încetat creșterea.
Mai rămâne să crești în urechi și să îți crească bărzoiul.
Te poți trata cu hormon de creștere sub supraveghere medicală, dar nu merită să umbli la hormoni să îi zăpăcești.

| Donsavas a răspuns:

Mai crești până la 17-18 ani iar tratamentele hormonale se dau doar cu acordul endocrinologului.

andreia67
| andreia67 a răspuns:

Stai linistit. Inaltimea ta de acum e perfecta pentru 14 ani. Daca nu ai crescut de 1 an nu e problema prea mare, probabil puseul de crestere de la pubertate abia acum va urma. Pentru linistea ta sufleteasca iti recomand un consult la un medic endocrinolog. Daca pana implinesti 16 ani nu mai cresti deloc abia atunci s-ar putea lua in considerare un asemenea tratament. Dar eu cred ca vei avea 1.75-1.80 fara sa faci nimic.

| QElenaBoghiu a răspuns:

Pe bune?

Eu am 19 ani și am 1, 63 și tu te plângi?

Hormonul de crestere (hormonul somatotrop, growth hormone, GH) este secretat de celule situate in glanda hipofiza. GH este cunoscut pentru proprietatea sa principala de stimulare a cresterii in inaltime incepind cu primul an de viata si pana dupa instalarea pubertatii, atunci cand cartilagiile de crestere se inchid sub actiunea hormonilor sexoizi. Capacitatea GH de a stimula cresterea este dovedita de experimente ale naturii.

| ibaal a răspuns:

Poate o sa mai cresti...inca ai timp de crescut. Tu ai impresia ca hormonii aia sintetici ajuta numai in directia dorita de tine!? Un tratament de genul poate duce la multe dereglari si ajungi sa iti dai cu pumnii in capwinking