| Babi_Catalyn_1990 a întrebat:

Am auzit ca se poate face un tratament special de crestere cu hormoni si as vrea sa stiu daca am sanse sa mai cresc daca am 16 ani jumatate, 1 metru 53 si daca aveti idee cat costa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Este corect, exista un tratament cu hormoni de crestere/somatotropi.

Mergi la doctorul endocrinolog sa faci intai analize sa vezi care este situatia ta in prezent si apoi sa incepi tratamentul.

Eu m-as grabi ca sa ai timp sa te si reglezi hormonal si apoi sa faci tratamentul in sine.

16 ani e varsta ideala. Cu cat te apropii de 17 ani... devine periculos si e mai dificil sa il faci. Daca ai ajuns la 20 de ani, nu cred ca mai recomanda nimeni tratamentul.

Asa ca, sfatul meu personal, ar fi sa te grabesti la endocrinolog. Pe urma va fi prea tarziu si asa va trebui sa traiesti toata viata. Se inchid mugurii de crestere ai oaselor si stop joc.

2 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Cresterea ta naturala se incheie pe la 20-21 de ani. Ceea ce vrei tu trebuie neaparat facut sub controlul unui specialist. Incepi de la medical de familie, el iti va spune ce crede si te va trimite eventual la un specialist. Abia acolo afli daca te trateaza, cum si cat costa.

| Cosmin1986 a răspuns:

Costa 1.100 euro o injectie, dar in cazul tau este SUBVENTIONAT de stat la 1.53m