| Pana a întrebat:

Ce inseamna circumcizie sau circumscris? big grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| DrLavinia a răspuns:

Circumcizia este ablatia chirurgicala a preputului. Acesta din urma este pliul cutanat situat la extremitatea penisului şi care acoperă glandul.Se practica la barbatii de religie islama sau iudeica.Circumscris,adica incadrat intr-un cerc.

6 răspunsuri:
| Pana explică:

Fiti putin mai detaliati.despre poligoane am citit si eu pe netlaughing si prin DEX :-l.

| neodesignstudio a răspuns:

Circumcizie = Tăiere rituală a prepuțului de jur împrejur, practicată de unele popoare orientale.
Circumscris = Încadrat, înscris într-un cerc.
http://www.onegames.info

| PrivateGod a răspuns:

Exista DEX big grin
CIRCUMSCRÍS, -Ă, circumscriși, -se, adj. (Despre poligoane) Cu toate laturile tangente la un cerc dat; (despre cercuri) a cărui circumferință trece prin toate vârfurile unui poligon. – V. circumscrie.
CIRCUMCÍZIE, circumcizii, s. f. Tăiere rituală a prepuțului de jur împrejur, practicată de unele popoare orientale. [Var.: circumciziúne s. f.] – Din lat. circumcisio.

| abstract3D a răspuns:

IRCUMCÍZIE, circumcizii, s. f. Tăiere rituală a prepuțului de jur împrejur, practicată de unele popoare orientale. [Var.: circumciziúne s. f.] – Din lat. circumcisio. iar circumscris CIRCUMSCRÍS, -Ă, circumscriși, -se, adj. (Despre poligoane) Cu toate laturile tangente la un cerc dat; (despre cercuri) a cărui circumferință trece prin toate vârfurile unui poligon. – V. circumscrie. and CIRCUMSCRÍS, -Ă adj. (Despre figuri geometrice) Încadrat, înscris într-un cerc. / < circumscrie].
Sursa: DN | Adăugată de LauraGellner | Greșeală de tipar | Permalink

CIRCUMSCRÍS adj. 1. v. delimitat. 2. delimitat, finit, limitat, mărginit. (Valori ~.)
Sursa: Sinonime | Adăugată de siveco | Greșeală de tipar | Permalink

circumscrís adj. m., pl. circumscríși; f. sg. circumscrísă, pl. circumscríse
Sursa: Ortografic | Adăugată de siveco | Greșeală de tipar | Permalink

CIRCUMSCRÍE, circumscríu, vb. III. Tranz. 1. A delimita o problemă, un lucru etc., a restrânge la un anumit cadru. 2. A trasa un cerc care să treacă prin toate vârfurile unui poligon; a construi un poligon cu toate laturile tangente la un cerc. – Din lat. circumscribere (după scrie).
Sursa: DEX '98 | Adăugată de hai | Greșeală de tipar | Permalink

A CIRCUMSCRÍE ~u tranz. 1) (probleme, discuții etc.) A restrânge la un anumit cadru (delimitând de rest). 2) (figuri geometrice) A construi în jurul altei figuri, atingându-i limitele în anumite puncte. ~ un cerc în interiorul pătratului. /

| blue_9062 a răspuns:

Circumscris=cu toate laturile tangente la un cerc dat; a carui circumferinta trece prin toate varfurile unui poligon
Circumcizie=taiere rituala a preputului de jur imprejur, practicata de unele popoare orientale

| aikosasaki a răspuns:

Cred ca a cautat si ea/el pe net si in dex...cred ca are nevoie de o explicatie mai putin stiintifica.straight face