| TobiasAlx a întrebat:

Ce se intampla daca mananci 2zile numai dulciuri?
Dar nu ca handicapatul, cum as fi mancat mancare.

Ce se intampla?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

2 zile așa nu e capăt de lume, important e să nu fie un stil de viață așa

| RAY a răspuns:

Eu am mancat dulciuri ani de zile zilnic si nu am murit dar nu recomand, doua zile e nimic, dulciurile nu ingrasa atat timp cat balanta calorica e pe minus

| Paendeo12 a răspuns (pentru RAY):

Depinde totusi de la persoana la persoana... Fiecare are o toleranta diferita la glucoza. Nici eu nu am murit mancand dulce in fiecare zi si totusi m-am trezit cu probleme cu glicemia. Pe langa balanta calorica, conteaza si nr de carbohidrati. De exempu, un baton de ciocolata, are nr de carbohidrati care trebuie consumati la o singura masa. Sa inlocuiesti o masa cu un baton de ciocolata nu pare tocmai in regula...

| RAY a răspuns (pentru Paendeo12):

Glucoza este hrana creierului si este benzina preferata a organismului, diabetul este mai dn factori genetici, nu ca as recomanda consumul de dulciuri, mai rea este fructoza asta se metaboliseaza de catre ficat macar glucoza se foloseste in procente de 80%,eu recomand fructe,legume, peste,pui, tarate de ovaz cu lapte dimineata,si seminte de floarea soarelui,dovleac,nu recomand dulciuri, fast food, patiserie, pizza, mai bine miere inainte de cardio sa ai energie

| RAY a răspuns (pentru Paendeo12):

De exempu, un baton de ciocolata, are nr de carbohidrati care trebuie consumati la o singura masa.

complet de acord,batonul ala nu vine cu nimic nutritiv mai bine un mar, kivi, o banana sau legume, dulciurile creaza dependenta, sucurile predispun la diabet gradul 2, cancer

| Paendeo12 a răspuns (pentru RAY):

Total de acord. Un dulce nu o sa compenseze niciodata cu un fruct sau o leguma. Crede-ma, din pacate stiu toate astea... Pana la problemele cu glicemia, dulciurile si sucurile erau nelipsite. Mi-am socat organele cand am inceput sa renunt la sucuri si am inceput sa ma imprietenesc cu fructele.

| RAY a răspuns (pentru Paendeo12):

Si eu la fel, dar m-am lasat de ele, am slabit 16 kg in 6 luni prin sport, alimentatie sanatoasa, eram intr-un ciclu de dependenta, traiam ca sa consum dulciuri, sucuri si oboseala toata ziua am ajuns la prediabet, tensiune, obezitate din cauza lor

| Paendeo12 a răspuns (pentru RAY):

Un pic mai rau ca mine, imi pare rau. Si eu am slabit, desi la mine nu era cazul, oricum sunt foarte slaba, din fericire nu am probleme cu tensiunea, insa sunt la stadiul de prediabet. Si la fel, nu concepeam sa nu consum clasicul cola, patiserie si nelipsitele dulciuri. E trist sa ajungi in stadiul in care trebuie sa ai grija la tot ce bagi in gura, de aceea nu incurajez "am mancat dulce ani de zile si nu am murit".

| RAY a răspuns (pentru Paendeo12):

Nici eu, era doar un exemplu, mereu promovez alimentatia sanatoasa

| Violleta2022 a răspuns:

Nu se intampla nimic pentru 2 zile, daca esti sanatos si nu ai diabet sau pre-diabet, doar ca corpul tau nu are de unde sa ia vitamine si minerale necesarea organelor si hormonilor si atunci intra in deficit.
Pe teme lung, consumul de zahar si dulciuri duce la anemii, tulburari de crestere, modificari hormonale, posibil diabet samd.

| brokxy a răspuns:

2 zile nu este mult... O luna e mult sa mananci doar dulciuri in fiecare zi
Dulciurile provoaca probleme cu pielea, riduri in plus, acnee, diabet, carii la dinti, probleme cu ficatul, paloarea pielii(daca manancii dulciuri sa zicem 5-7 ani toata copilaria)
Deci EU pot sa iti zic ce copil baga in el dulciuri ca spartul, fara sa fie gras si fara sa il cunosc. Au negru sub ochi si sunt palizi.Acum nu toti dar MAJORITATEA!
Dulciurile fac foarte mult rau dar zaharul este un drog happy asa ca greu de renuntat la el

| brokxy a răspuns:

Doctorii din America au mentionat ca zaharul/dulciurile ataca ficatul mai rau decat alcoolul! Deci eu nu mi-as bombarda ficatul 2-5 zile doar cu zahar

| Reghqen a răspuns:

Nimic, le digeri și gata ca și cum ai fi mâncat mancare normală, dacă devine ceva frecvent se va ridica nivelul de colesterol, și este și riscul să dai în diabet.

| Paendeo12 a răspuns:

Iti cresti cantitatea de zahar din sange, ii poti da corpului o cantitate de glucoza mai mult decat poate duce. Pe timp indelungat, poate duce la altele neplacute. Atata timp cat nu iti cunosti toleranta pa glucoza, nu ar fi bine sa faci abuz de dulce, fara sa ii dai corpului si necesarul zilnic.