| anonimca2013 a întrebat:

Salut..Cine ma poate ajuta cu o dieta nu prea stricta...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| purplepanther a răspuns:

Buna! eu tin dieta, chiar daca nu sunt grasa doar sa ma mentin si nu mor de foame.In primul rand fara carne, produse lactate si oua.cand te trezesti pe stomacul gol bei apa, apoi dupa aprox 30min mananci la micul dejun cereale integrale, apoi intre mese e important sa nu mananci nimic ca sa se digere mancarea pauza de aprox... 6ore apoi masa de pranz ceva usor ociorba, un pilaf si ceva dulce la sfarsit.,,, si seara e important nu dupa ora 18:00 sa mananci de preferat fructe si sa bei multa multa apa intre pauzele dintre mese happyp.s. daca chiar nu poti renunta la carte si produse lactate sa mananci cat mai putin.

| anonimca2013 explică (pentru purplepanther):

Multumesc mult

| mdaria a răspuns (pentru purplepanther):

Total de acord. Cu cat mananci mai multe cruditati, cu atat o sa ai o greutate echilibrata si o sa fii sanatoasa. O astfel de dieta e perfecta pentru oricine, nu doar pentru cine vrea sa slabeasca. Fructele si legumele, cat mai multe in stare proaspata, ajuta la vindecarea bolilor.

10 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Învață să mănânci, trei mese principale și două gustări pe zi, servite la aceleași ore, combinarea corectă a alimentelor, multă sport (exerciții fizice zilnice, minim 30 de minute), hidratare, etc.
http://calorii.oneden.com/
Exclus înfometarea și sedentarismul.
Baftă!
Pa, pa.

| doctoressa a răspuns:

Cel mai bine te-ar putea ajuta un medic nutritionist. http://www.i-medic.ro/partener/kilostopro

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai precizat ce vârstă/înălţime/greutate ai acum ( şi dacă eşti fată sau băiat ), pentru ca să vedem dacă e necesar să slăbeşti.

INDICĂ aceste detalii, apoi mai vedem...

Toate cele bune.

| anonimca2013 explică (pentru bursuc001):

Am 17 ani, inaltimea 1.60 si greutatea de 56.6 kg, si sunt fata.

| bursuc001 a răspuns (pentru anonimca2013):

Ai greutate NORMALĂ; iar greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 55, 5 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai cu 1 kg peste greutatea IDEALĂ, aşa că, poţi să slăbeşti 1-2 kg ( prin efort fizic, multă mişcare/sport )!

Oricum, la vârsta ta, NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, la sală, zilnic ), te abţi de la dulciuri, mănânci mai puţin ( cantitativ ), NU cinezi după ora 19 şi DOAR ceva "uşor" seara, mănânci DOAR pâine NEAGRĂ ( sau de secară ) şi foarte PUŢINĂ ( 1-2 feliuţe la o masă ), etc.

Alegi alimente care au mai puţine calorii/zilnic ( pentru a scădea consumul zilnic de calorii ) - vezi tabelele de la linkul :
http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/tabel/

http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php

http://www.doctor.info.ro/valori_nutritionale.html

Se mănâncă la ore REGULATE : micul dejun se ia între 7-8; prânzul se ia între 12, 30-13, 30; iar cina între 18-19.
La ora 10 şi 15 se poate lua o "gustare".

O seară plăcută.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Lasa dietele!
Daca vrei sa scapi de kilograme,tot ce trebuie sa faci este sa te alimentezi corect, sa incerci sa renunti la mancarurile nesanatoase, precum cea de fast-food, bauturi acidulate, prajeli, grasimi de tot felul, lactate grase si cel mai important este miscarea.
Te pup!

| Braunion a răspuns:

Rosii, ceapa, morcovi...
Poti sa le si mananci dar ideea de baza este sa le sapi.

| Cris06 a răspuns:

Buna, te rog da-mi un mesaj pe privat, eu am slabit 26 de kg in cam 3-5 luni!