| alexalx9777 a întrebat:

Salut comunitate TPU. Și o zi cat mai frumoasă va doresc.
As avea nevoie de un sfat.
Am suferit de o răceală care a durat 1 săptămână. Pe la a 5 zi de răceală, au apărut niste dureri de spate în zona lombară. Nu sunt niste dureri insuportabile sau dureri obișnuite. Sunt foarte ciudate.
Dureri înțepătoare, 5 secunde trec după iar. Și nu e doar într-o zonă. Că și cum acele dureri ar radia pe tot spatele, dar durerea unde de resimte cel mai tare este în zona de mijloc.
Petru răceală m-am tratat, cu tot felul de medicamente, siropuri etc. Au mai rămas simptome precum tusea care este foarte rara, nas înfundat și acea secreție in gat. Care este foarte insuportabila.
Poate fi de la plămâni acea durere? Sau pur și simplu? Menționez că răceală mi-am cauzat-o din cauza statului ore întregi în frig.
Și uneori când mă mișc mă doare.
As dori sa primesc cat mai multe pareri.
Mulțumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ne tratam dupa ureche si cand da gres intrebam necunoscuti pe net? Cam asa nu?

| alexalx9777 explică (pentru suntserios):

Consider că nu am dat gres. Nu mai am simptome înafara de nas înfundat și tuse care este foarte rară.
In rest? e totul ok.
Nu vad de ce nu m-aș fi tratat ușor. Și ce ce te poți trata greșit? Paracetamol, algocalmin sau Nurofen de febră, vitamina C, sirop de tuse și odihnă multa?

| suntserios a răspuns (pentru alexalx9777):

"Consider că nu am dat gres"

Ma scuzi, din intrebarea ta am inteles ca te ai tratat asa de bine ca ai ramas cu dureri despre care intrebai pe net ca nu stii ce sa faci cu ele. Dar aparent m-am inselat te ai tratat foarte bine si esti ok.

| alina2k18 a răspuns:

Raceala ti-ai cauzat-o pentru ca ai luat virusul care provoaca raceala - sunt vreo 200 de tipuri, cel mai frecvent fiind rinovirusul.
Fugi macar la medicul de famile sa te asculte la plamani, daca nu fac urat de tot scapi cu niste antiinflamatoare si un tratament usor.
Oricum problemele cu plamanii dau de obicei dureri in piept nu in spate.

| TheGoodDr a răspuns:

Mergi la medic! Te-ai testat pentru covid cand ai fost racit? Eu cand am avut covid ma durea spatele non-stop.