| NoName321028 a întrebat:

Salut! Cu ce ajuta bicarbonatul de sodiu dantura? Adica ce beneficii sunt daca ma spal cu bicarbonat de sodiu? Sau dentistul mi-a recomandat sa imi pun pe pasta de dinti o aspirina pisata. La fel ce beneficii are?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

O cantitate mica de bicarbonat de sodiu sau aspirina, pusa pe peria /pasta de dinti si frecare usoara cu acesta, ajuta la curatirea mai buna a dintilor. Dupa o scurta perioada de frecare, gura se va clati bine cu multa apa, care se va scuipa (nu se inghite)!
Cele doua chimicale fac curatare chimica pe suprafata zmaltului, eliminand inclusiv resturile minuscule de mancare ramase dupa spalarea cu pasta de dinti si facandu-l astfel mai luciosi.
Astfel de curatire complementara se face mai rar, de cel mult odata pe saptamana si va dura cel mult un minut!

Acest tratament (facut corect) nu afecteaza nici sanatatea dintilor, nici organismul.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Bicarbonatul de sodiu albeste dintii dar este nociv. Unii il recomanda cu zeama de lamaie dar ataca dintii. Inghitit provoaca si vasolidatatie cerebrala, edem cerebral, umflarea fetei, retentie de apa si hipertensiune arteriala. Desi stiu toate astea eu imi mai tratez gastrita hiperacida cu el. laughing

| Frank51 a răspuns:

Cu nimic, dacă nu ai nicio infecție sau problemă. Este mai eficientă o igienă corespunzătoare, spălat pe dinți de 2 ori pe zi, folosirea aței dentare și a apei de gură.

| NunuNini a răspuns:

Albeste dantura.

| Flavianadx a răspuns:

Probabil ajuta la albirea dintilor. Dar strica si smaltul.
Pentru albire, cauta pe YT "oil pulling". Unii au avut rezultate bune.
Tii in gura ulei (de cocos/susan) 10-15 minute pe zi happy