| Naiky3Run4 a întrebat:

Salut, cum se trateaza lipsa de calciu? Exista ceva medicamente sau alte tratamente naturiste?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Exista tratament medicamentos. Tratamentele naturiste au marele dezavantaj ca desi aduc o cantitate de calciu nu aduc si elementele necesare pentru absorbtia lui.
In tratamentul medicamentos depinde foarte mult cat de grava este aceasta lipsa de calciu si care e cauza acestui deficit.
Pentru carentele alimetare e de ajuns sa iei niste calciu administrat oral (fie ca e gluconic sau efervescent). Pentru cele cu carenta de vitamina D se recomanda asocierea de calciu cu aceasta vitamina. Iar in deficientele severe de calciu se recomanda tratarea cauzei si calciu injectabil.
Principall obiectiv terapeutic ramane totusi aflarea cauzei si rezolvarea ei, deoarece exista posibilitatea ca sa existe calciu destul in organism dar sa nu fie folosit eficient. Iar acest lucru poate duce la formarea de formatiuni calcificate prin tot organismul.

| Esperança a răspuns:

Naturiste. produsele lactate au calciu, dar poti merge la farmacie sa iti iei calciu efervescent + vitamina D si sa consumi multa nuca.

| DeathTheKid a răspuns:

Mda...tu ai auzit in viata ta de calciu?laughing)il cumperi de la farmacie si il iei in fiecare zi, mai putin in lunile veriiwinking

| Esperança a răspuns (pentru DeathTheKid):

Calciul nu se ia in fiecare zi. se ia maxim o luna apoi faci pauza 2-3 luniwinking

| Expertul a răspuns:

Gluconat de calciu cu magneziu - sub forma de tablete. Si acestea sint foarte indicate atunci cind persoana sufera de lipsa de calciu. Este adevarat ca odata cu calciu trebuie administrata si vitamina D. Cel mai bine ar fi ca vitamina D sa fie administrata inainte si dupa ce se iau preparatele de calciu. Vitamina D ajuta la fixarea calciului in organism. Si in cazul vitaminei D exista mai multe tipuri de preparate sub forma de drajeuri sau picaturi. Cel mai bine ar fi ca medicul de familie sa recomande ce fel de preparate este mai bine sa le iei.Deci trebuie sa te duci la medicul de familie fa-ti un consult medical asa este cel mai bine! Sper ca te-am ajutat.

Răspuns utilizator avertizat
| ralucutza97 a răspuns:

Da la farmacie sunt "tratamente" cu pastile efervescente care au calciu...dar ar trebui iti recomande doctorul ceva!big grin