| Gogoasacugem a întrebat:

Daca am dureri foarte mari de burta atunci cand imi vine menstruatia, cat si un chist pe unul dintre ovare, ar fi de preferat sa merg la un control la ginecolog sau la endocrinolog? Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul tau este indicat si chiar recomandat ca sa fii consultata atat de medicul endocrinolog care sa faca si setul minimal de analize endocrine si pe urma cu rezultatele obtinute si diagnosticul emis, sa te prezinti la ginecologie pentru a fi atat consultata cat si pentru a fi investigat prin ecografiere intregul aparat reproducator intern. Multa sanatate!

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La amandoi!

| Freya1 a răspuns:

Ca sa afli sigur daca ai chist trebuie sa mergi la medic sa iti faca o ecografie transvaginala.Altfel tu nu ai de unde sa stii sigur.
Dacă ceva nu e in regula cu menstruatie ta sau ai alte probleme cu organele genitale e foarte indicat sa mergi la medic.
Un chist ovarian poate sa fie ceva ce trece de la sine, ceva ce trece cu un tratament medicamentos sau cu operație.Dar medicul decide ce fel de chist e si ce trebuie facut mai departe.

| Ionescu_Marius_1980 a răspuns:

De unde sti ca ai un chist pe unul dintre ovare daca nu ai fost la un ginecolog, pana acum?

| Gogoasacugem explică (pentru Ionescu_Marius_1980):

Nu am fost la ginecolog, dar am facut o ecografie pentru alte probleme, iar acolo am descoperit ca am un chist de cativa centimetri pe care l-am tratat la momentul respectiv, doar ca as vrea acum sa vad in ce situatie mai e.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Gogoasacugem):

In cazul tau este indicat si chiar recomandat ca sa fii consultata atat de medicul endocrinolog care sa faca si setul minimal de analize endocrine si pe urma cu rezultatele obtinute si diagnosticul emis, sa te prezinti la ginecologie pentru a fi atat consultata cat si pentru a fi investigat prin ecografiere intregul aparat reproducator intern. Multa sanatate!