| anonim_4396 a întrebat:

Daca stau prea multe ore la pc risc sa mi se micsoreze dioptria la ochi? In viitor voi purta ochelari? straight face

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Anonymous1995 a răspuns:

Da normal, daca stai mai mult de 3-4 ore o sa fie nevoie de ochelari. Funda?

| SanAndreasMegaFan a răspuns (pentru Anonymous1995):

Eu stau 6-8 ore pe zi (in weekend) si nu patesc nimic. Eu stau in vacanta de vara 8 ore si tot nu patesc nimic...deci pe scurt nu

6 răspunsuri:
| NoNameJunior a răspuns:

Nu neapărat.sora mea, care are acum 20 de ani,când era "puştoaică"stătea mult la pc,iar acum nu portă ochelari,stă bine-mersi fără. deci,stai calmă! totuşi, nu trebuie să stai non-stop, pentru că atunci va apărea durerea de spate, sau te vor ustura ochii.(propria experienţă).
nu am vrut să te sperii, era doar o avertizare.
succes!

| ThePoet a răspuns:

Nu este neaparat riscul asta. Poti sa faci mai multe cosuri sau sa iti obosesti ochii si sa devina mai sensibili, dar nu cred ca se poate micsora dioprtia.

| XatomisX a răspuns:

Nu e adevarat inainte asa era ca existau monitoare cu tub dar acum aceste lcd sau led nu mai strica ochiul

| klau95 a răspuns:

Ideia ie ca te grabesti sa dai funda si uni zic mult mai bine dar nu mai ie-i in considerare...

| DeeaSakura a răspuns:

Eu stau cam cate 6 ore pe zi o.O, deocamdata nu am nimic, sper worried