| Andrei200300 a întrebat:

Salut,de anul trecut din cauza stresului mi-am provocat ceva probleme, prima data am avut dureri de cap 2 luni dar am fost la control și cu un tratament de vreo 3 săptămâni mi-am revenit,însă după la orice durere simțită în corp,căutam pe net tot felul de boli și mă panicam, amețeam când mă gândeam, simțeam că mă sufoc. După am inceput sa am probleme cu stomacul, am decis sa merg la doctor și mi-a zis că am bila leneșă și început de gastrită, mi-au dat un tratament, m-am simțit binișor de la el, am făcut analize mereu, hemulograma și alte analize de bază, toate mereu bune. Vreau sa spun că de vreo luna jumate de când sunt la muncă, in străinătate, mi-au început niste probleme, de exemplu amețeli, stări de oboseală, muncesc destul de mult, am și o ușoară anxietate, iar de vreo 2 săptămâni mă doare in partea dreaptă jos in fața și spatele, poate fi din cauza că eu majoritatea greutăților la muncă le ridic mai mult cu dreapta? Sau sa fie din cauza bilei? Că nu mai am tratament,alte simptome nu am,decât scaune verzi,asta e din cauza bilei, însă când stau sâmbătă și duminică acasă sau ies pe afara în weekend nu mă doare, cum vin la muncă, sunt zile in care mă doare zile in care nu mă doare, oare ce ar putea fi? Sa fie de la mult efort? Am 20 de ani, mă panichez repede și nu știu ce să fac

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Ar trebui sa mananci alimente care nu stimuleaza gastrita, sa nu ridici greutati exagerate si mai ales, sa nu mai cauti aiurea pe google fiindca acolo vei gasi mereu bolile cele mai urate.

| Freya1 a răspuns:

Probleme de sănătate ai clar, dar mai ai și atacuri de panica pe fond de stres și ipohondrie.

Treaba sta în felul următor.Gastrita majoritatea o facem de la mâncatul haotic și a tot felul de prostii.Cred ca nu este un om ce sa meargă la medic și sa nu i se spună ca are gastrita sau început de gastrita.Dar într-adevăr, se face și pe baza de stres, daca ești constant panicat și tot restul.
Legat de bila și de scaunele verzi trebuie mai investigat.Cred ca din asta trebuia sa îți facă analiza nu de sânge. Avand în vedere ca ești în străinătate nu te pot liniști sa îți spun că ești sănătos tun după părerea mea, dar poți pentru o perioada sa încerci sa îți schimbi alimentația și sa vezi cum ți se mai manifesta.

Durerea poate fi de la fiara, tot asa pe baza alimentației proaste, bila sau chiar efort dar aia deja duce spre apendicita sau hernie dacă spui ca faci frecvent efort.
Dat toate astea trebuie verificate de un medic, plus ca trebuie sa iti menții controlul.

| Caro34 a răspuns:

Andrei, are vreun rost să te stresezi și panichezi inutil? Apoi nu ai zis nimic de problemele și tratamentul trecute... Ce rost are să cauți prostii pe net; netul este un instrument ajutător însă diagnosticele le pun medicii! Tu ești un bărbat, nu o mămăligă; are vreun sens "anxietatea ușoară"? Ar trebui să mergi la medic și să refaci analizele... Bila leneșă nu dă scaune verzi, apoi leneș = secretă puține săruri biliare necesare digestiei. Medicul trebuie să stabilească dacă sunt probleme sau nu fiindcă din ce tu spui nu se poate pune un diagnostic. Amețeli, scaune verzi, oboseală etc. astea trebuie coroborate cu analize medicale și posibil o ecografie abdominală! Nu dai detalii despre ce mănânci, cât bei, dormi etc. Totul e important pentru stabilirea unui diagnostic sigur! Numai bine!

| Andrei200300 explică (pentru Caro34):

De mâncat mănânc odată pe zi dar sunt zile când mănânc și seara, mai beau sucuri acidulate uneori, de dormit dorm 6 7 ore pe seară