| Andrei200300 a întrebat:

Salut,TPU, aș vrea o părere și un răspuns sincer, fără să-mi ziceți de doctori pentru că am fost la o mulțime de doctori și toți același raspuns. Anul trecut am fost stresat cu școala de șoferi, am avut vreo 3 luni bătăi cu durerile de cap dar am fost la doctor și mi-am revenit, eu de vreo 4 ani respir greu,gen îmi vine să oftez sa pot respira bine și am fost și la doctor și unul mi-a zis că e început de astm, unul a zis că e in mintea mea, unul a zis că am anxietate, însă de când am avut stresul cu școala de șoferi, mai exact din februarie anul trecut, respiram tot mai greu, iar prin aprilie am observat că pe lângă respirație aveam scaune verzi. In vară am decis sa merg la gastro, pentru că aveam simptome precum scaun verde și uneori oboseală, in vară am fost la 3 medici diferiti la gastro, la fiecare am făcut cate o ecografie și nici unul nu a zis sa fac o endoscopie sau altceva pentru că toți mi-au zis că am o bila extrem de leneșă și colesterol mărit și un început de gastrită, mi-au dat tratament, m-am ținut cat de cat de el, mai uitam sa iau pastilele. Scaunele acum sunt ok, adică mai sunt și verzi sau scaune moi, alte simptome la stomac nu am avut, doar că simt uneori un disconfort. Am fost și la un alt medic și mi-a zis că am anxietate pe baza de stres sau ceva de genul. Recunosc că de vreo 6 luni mă gândesc să nu am boli grave, cancer sau ceva și mi-e frică și sunt stresat. Acum 2 săptămâni intr-o seară am avut amețeli puternice, tremurat și o caldura puternică în mine și palpitații, nu știu de ce și vreau să mai zic încă ceva și închei, când mănânc mă ia o durere in spate la mijloc, stau foarte cocoșat la masa și după ce mă ia durerea aia mi se duce pofta de mâncare și tot cheful de viață că mă ține toată ziua durerea, însă a doua zi până la amiază până mănânc e totul bine. In weekend nu mă doare. Vreau sa menționez că am polipi și poate de asta respir greu de atâția ani și simptomele pe care le am de câteva luni sunt, zile in care sunt obosit și nu am chef de mâncare, de vorbit, de râs, zile in care mă simt în cea mai buna forma, al doilea simptom e că respir greu, îmi vine mereu să oftez, al treilea simptom e că mă gândesc mereu ca sa nu fiu bolnav de vreo boală periculoasă, al 4 le-a e că simt un disconfort la stomac și am scaune verzi in unele zile, iar în rest, nu știu, eu muncesc în străinătate și până în iunie nu pot merge la doctor, vreau sa-mi dați un sfat sincer, am 19 ani. Sa menționez că am fost la doctor și mi-a zis că am lipsa de calciu și pot face crize de hipocalcemie și că sunt și ipohondru și din cauza asta am toate simptomele astea. Lucrez zi de zi și nu mă împiedică simptomele astea sa lucrez, doar că mă gândesc mereu la lucruri rele, multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cum e aia" imi vine sa oftic sa pot respira", la ce anume te ai referit ca cuvintul ofticat tradus inseamna in termeni medicali tuberculos bolnav de tuberculoză, sau in termeni populari ofticat sau a se oftica mai inseamna a fi invidios pe cineva sau pe ceva, e acum spune tu la ce te ai referit cand ai scris oftic.

| Violleta2022 a răspuns:

Apuca-te serios de sport, ca nu ai nici o boala reala, totul este inventat de mintea ta, numindu-se IPOHONDRIE!

| sierra1 a răspuns:

"| Andrei200300 : am fost la o mulțime de doctori și toți același raspuns"

deci nu-i crezi pe ei dar ai crede niște cizmari ce se dau ei inșiși cunoscători in ale medicinei? Interesant și greșit totodată

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Caută să îți schimbi dieta cu una care să nu îți facă rău. Acesta este cel mai simplu lucru care îl poți face.

| Freya1 a răspuns:

Deci ție ți s-a spus ca ai gastrita,polipi,început de asm, bila leneșă, anxietate, colesterol mărit și ipohondrie.
Exista ceva ce nu ai?

Dacă te duci la zeci de medici unul după altul ca nu ști ce ai dar totuși cu simptome, medicii se vor agata de orce mic indiciu ce poate fi inneregula în corpul rău și sa de-a vina pe el.
Iar tu, când îți dă medicul un tratament e ok sa te ți de el dacă vrei sa te faci bine.

Legat de respirația greoaie trebuie sa fi atent în ce parte a zilei o ai.Ca eu din câte înțeleg apare după o situație stresanta ceia ce da, denota anxietate.
Când mai respiri asa, încearcă sa stragi aer pe nas pana numeri la trei, si sa dai afara pe gura tot numărând pana la trei.Repeti asta de câteva ori și vezi cum te simți.La fel și când simti ca te ia panica și frica.(panica se manifesta prin tremur, palpitații, transpirații etc)

Legat de stomac cu scaunul verde, poate fi de la bila.Eu spre exemplu am avut o perioada în care vomitat foarte mult când ma trezeam,si din cauza ca îmi era stomacul gol și mi se forța abdomenul vomitat verde și amar de la bila.
Deci,tu puteai sa elimini pe cealaltă parte.Dar dacă acum sa mai potolit e de bine.

Încearcă sa iti faci niște analize de sânge de rutina, se va vedea și în ele dacă e undeva ceva problema.Dar pana mergi acasă încearcă sa iti menții psihicul sub control.
Înțeleg ca ești departe, ca poate ești singur, ca e greu acolo și te sperie când ai și disconfort.Dar trebuie sa te întărești și sa te bucuri ca ai mai scapat din câte o problema și ca mergi în spre bine.
Eu una am anxietate și fac și atacuri de panica dacă rămân singura mult timp din cauza ca am probleme de sănătate și îmi e frica, cum e și normal.Dar dacă medicul iti spune ca e ok, sau sa iei pastila x pentru problema y încearcă sa te ți de asta și sa îți ocupi timpul si mintea și cu altceva.

| Animeforlifee9921 a răspuns:

Si eu, intr-o seara m-a pus sora mea sa ma culc si eu nu prea aveam chef, dupa aveam dificultati de respiratie si am crezut ca mor in noaptea aia, nu mai aveam aer mai deloc, dar cand m-am trezit nu mai aveam nimic. Recomand un psihiatru, poate iti da niste pastile ceva