| AndreiR003 a întrebat:

De cand ma barbieresc ma irit pe fata. Ce recomandati sa scap de aceste iritatii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| mixxjim a răspuns:

Incearca sa schimbi si aparatul de ras, si chiar si crema/spuma de ras. Trebuie sa gasesti ceva potrivit pentru tipul de ten pe care-l ai, de-asta si exista mai multe tipuri de spuma de ras - si pentru ten sensibil/delicat - si mai multe tipuri de aparate de ras, dar si mai mult etipuri de after-shave, care este obligatoriu dupa ras. E ca si crema de fata, nu orice crema se potriveste oricarui ten.

| Tzukushi a răspuns:

Citeste aici sa nu te mai iriti dupa ce te barbieresti

http://www.sfaturilemariei.com/......cului-meu/

.

| archas a răspuns:

After shave-urile Nivea sunt destul de bune....nu te iriti dupa ce te dai!

| ElektroBoom a răspuns:

Foloseste after-shave.

| IulianaIrina a răspuns:

Buna. Te inteleg si este chiar neplacuta iritatia de dupa barbierit. Prietenul meu a incercat si cateva remedii naturiste, simple de folosit pentru aceasta problema:
Inainte de barbierit asezati un prosop cald peste zona respectiva pentru a inmuia firele de par. Dupa barbierit spalati-va cu apa rece sau masati zona respectiva folosind cuburi de gheata. Acest lucru ajuta la inchiderea porilor.
Barbieriti-va in directia cresterii firelor de par si incercati sa nu aplicati presiune prea mare asupra pielii in timpul acestui proces.
Aplicati putin de ulei de jojoba sau ulei de avocado inainte sa va barbieriti pentru a lubrifia zona respectiva.
Amestecati 2 capsuni pisate si 1 lingurita de smanatana. Aplicati aceasta pasta dupa barbierit, lasati-o sa actioneze timp de 10 minute apoi clatiti cu apa calda. Administrati acest remediu de cel putin 2 ori pe saptamana pentru vindecarea iritatiilor dupa barbierit. Ca alternativa la acest remediu puteti folosi pulpa de rosii.
Aplicati ulei de masline la nivelul portiunii de piele afectata.
Am gasit aici un articol care este te poate ajuta: http://www.i-medic.ro/......-barbierit