| RainbowDash1 a întrebat:

Astăzi am fost la bacau sa ma vadă un medic ortodont. Si mi-a luat măsurile pentru aparat dentar fix. A spus ca întâi mi-l pune sus, apoi jos, săptămana viitoare. Întrebările mele sunt :
1. Sus, am o masea care e aproape distrusă, dar a spus ca nu mi-o scoate deoarece e definitiva si deja mi-am mai scos câteva definitive. Credeți ca o poate salva? Caria e foarte adâncă si nu mai e mult din ea, si mi-a omorât nervul la masea.
2. Doare cand iti pune aparatul?
3. Ce culori îmi Recomandati? Nu vreau albastru, roz închis, verde.
Funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Mergi pe mâna doctorului din toate punctele de vedere.
Pa, pa.

| thegatekeeper a răspuns:

1. Ma indoiesc ca o mai poate salva, dar singurul care ti-ar putea spune cu certitudine este chiar dentistul/ ortodontul.
2. Nu, nu doare deloc cand iti monteaza aparatul, insa trebuie sa te inarmezi cu rabdare, pentru ca dureaza aproximativ doua ore (pentru o singura arcada). Dupa aceea, insa, te vor durea dintii putin (impropriu spus durere - e mai mult un fel de presiune asupra dintilor) pentru cateva zile si va dura o saptamana sau doua pana te vei obisnui cu aparatul in sine.
3. Exista si elastice transparente, daca nu doresti sa atragi atentia asupra aparatului dentar. Eu din acestea am avut cateva luni (am purtat aproape 2 ani aparat). Dar iti poti alege la fata locului elastice dintre cele disponibile (in general, au peste 10 culori in cabinet).