| hackerulxxx a întrebat:

de cativa ani am rinita cronica hipertrofica vreau sa stiu daca fac operatia o sa mai recidiveaza adica o sa mai am probleme de genul asta in timp?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
mariana
| mariana a răspuns:

Rinita hipertrofica este o afectiune care se mainifesta prin marirea in volum a tesutului din interiorul nasului, motiv pentru care, este obstructionata respiratia, fiind necesare picaturile nazale, care pentru o perioada de cateva ore, micsoreaza in volum aceste tesuturi.
Prin interventia chirurgicala, tesuturile hipertrofiate, sunt inlaturate si atunci, dupa vindecare, se poate relua respiratia normala, fara ajutorul picaturilor.
Daca nu vei mai abuza de picaturi nazale, atunci cand esti racit, poti sa le folosesti maximum 7 zile, dar dupa aceea trebuie intrerupta instilatia nazala pentru ca, tesuturile pot iar sa se ingroase, adica apare hipertrofia din nou.
Un gand bun si multa sanatate.

| hackerulxxx explică (pentru mariana):

In afara de rinita acceasta mai am si deviatie de sept pe nara stanga e aproape toata nara este ocupata de sept iar pe cea dreapta a ramas un spatiu mai mare poate fi si asta un motiv pentru care am si rinita cronica?

| mariana a răspuns (pentru hackerulxxx):

Este posibil, deviatia de sept trebuie operata si asa nu vei mai avea obstructie nazala, sunt convinsa ca interventia chirurgicala te va ajuta.
Multa sanatate.