| acerasus09 a întrebat:

De ceva timp am observat ca sufar de o constipatie cronica, zic eu. Nu am scaun prea des, de obicei folosesc supozitoare. Doctorul de familie mi-a spus sa folosesc Duphalac, dar mama nu mi-l recomanda. Nu prea stiu ce sa fac, ce sa mananc. De obicei mananc orice, salate crude cu rosii si ardei sau doar rosii, amestecate cu niste ulei de masline si niste sare, mezeluri [salam, sunca presata, toate prostiile astea procesate]. Mananc mai de toate, de exemplu aseara am mancat o banana dar observ ca nu am scaun. Am incercat si biscuitii digestivi care m-au ajutat pentru o scurta perioada, dar dupa nu au mai avut niciun efect. Stiti niste remedii? Avand in vedere ca sunt licean, nu am un program prea bun. La 12-1 plec la scoala si pe la 6-7 ma intorc. Mesele sunt destul de regulate : mananc dimineata [la 8-9], la pranz [inainte sa plec] si cand ma intorc, masa e pregatita [6-7]. Ar fi de folos o dieta buna, cu ce sa mananc si dimineata si la pranz si seara. Cunoasteti o astfel de dieta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Medicamentele, in special supozitoarele isi fac efectul de 2-3 ori maxim. In plus, supozitoarele irita colonul. Bananele constipa si mai mult. Consuma multe lichide: supe, lapte (de preferat lapte batut), ceaiuri, etc. Dar nu sucuri carbogazoase.
Pentru fortarea defecarii, bea apa calda dimineata pe stomacul gol. Sa maninci abia dupa 30 de minute.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Te poate ajuta asta,
http://www.eva.ro/......-2979.html
Si incearca sa bei ulei de masline pe stomacul gol.
Te pup!